Az utóbbi pár napban alapvető, mélyreható változás kezdődött az Európát érintő makrocirkuláció jellegében. A nyár túlnyomó részét eddig jellemző stacionárius, "ácsorgó" teknők és gerincek helyett viszonylag gyors ciklonvonulásokra számíthatunk nagyjából az 50. és a 60. szélességi kör közötti sáv tágabb környezetében. Itt több légörvény is halad majd délnyugatról északkeletre. A ciklonok összekapcsolódott frontjai hosszan elnyúló, hullámzó frontálzónát képeznek, ami elválasztja a dél-európai forróságot az észak-európai immár hűvösebb időjárású területtől.
Az izobár és izoterma-térkép, valamint a csapadékzónák várható helyzete jól mutatja ezt az elrendeződést:
Link      Link         Link     Link     Link

Link     Link     Link     Link     Link

Térségünk jobbára a frontálzóna déli, azaz meleg oldalán fog elhelyezkedni, tehát kifejezetten meleg, legalább részlegesen kánikulai idővel számolhatunk a következő napokban. Azonban a kígyózó frontrendszer nem lesz nagyon messze északi irányban, így elsősorban az ország északi -kiemelten az északkeleti- részein erősebb gomolyfelhő-képződés várható, elszórt délutáni záporokkal, zivatarokkal. Szerdán e frontálzónának egy hidegfronti szakasza meglódul  délkelet felé, és északról súrolja/érinti országunkat. A front mögött csütörtökre és péntekre úgy a magasban, mint a talaj közelében pár fokot mérséklődik a nappali felmelegedés. Bárikusan ez a meglódulás a ciklonzóna déli peremén nyugatról keletre végigfutó légnyomási hullámban nyilvánul meg, ami mögött átmenetileg  északnyugatira fordul az áramlás.
A részletek:
Kedden eleinte északnyugatról időnként megnövekszik a magas szintű felhőzet, majd a nappali órákban északon és keleten erősebb, délnyugaton gyengébb gomolyfelhő-képződés várható. Délután a Dunántúl északi peremvidékén helyenként, északon és északkeleten szórványosan lesz zápor, zivatar.  A délnyugati szél északon, valamint a Duna vonalától keletre időnként megélénkül, délnyugaton, nyugaton viszont gyenge marad.  Hajnalban 13-18 fok lesz, északon, északkeleten az alacsonyabb értékekkel. Kora délután pedig 26-32 fokot mérhetünk, a felhősebb, helyenként csapadékos északi országrészben lesz kevésbé meleg.
Szerdán az ország északi felén lesz lényegesen több a nyugatról felvonuló felhőzet, ami a nappali órákban majd gomolyosodik. Délen kevés lesz a felhő, sokat süt a nap. Napközben az északi határvidéken helyenként lehet  zápor, zivatar, majd a késő esti, éjszakai órákban az említett súroló hidegfront következtében már erősebb záportömbök érhetik el az ország északnyugati, északi vidékeit.  A délnyugati szél sokfelé megélénkül, helyenként erős széllökések is lehetnek. Az északi országrész erősebb zivatarjaiban pedig viharossá fokozódhat a szél. Kora reggel 15-20 fok közötti hőmérsékletek valószínűek, délutánra  29-34 fokra emelkedik a hőmérséklet.
Csütörtökön  az ország déli felében még ott lesz a mozgásában lelassult, szakadozott frontfelhőzet. Ebből délnyugaton kora délutánig még lehet többnyire gyenge eső. Északon már csak kevés vonuló gomolyfelhőzet várható sok napsütéssel. Északkeleten helyenként előfordul  zápor, zivatar.
Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felében megélénkül, délnyugaton gyenge változó irányú lesz. Meleg éjszaka ígérkezik, hajnalra csak 17-22 fokig hűl a levegő.  Napközben 26-30 fok lesz.
Pénteken már csak kevés gomolyfelhő képződik a nappali órákban, elsősorban az ország északi felén. Ott elvétve előfordulhat zápor, zivatar. Máshol csapadék előfordulása kizárt, és mindenhol sokat fog sütni a nap.  Gyenge marad a szél, iránya keleten északnyugati, nyugaton pedig délnyugati lesz.  Kora reggelre 13-19 fokig süllyed a hőmérséklet. A csúcshőmérsékletek 30 fok körül alakulnak.
Távolabbi kilátások:  már 72 óránál, azaz csütörtökön feltűnik az előrejelzési térképeken egy gyorsan fejlődő ciklon a kontinens nyugati partjai előtt az Atlanti-óceánon. Ez a ciklon gyorsvonat sebességgel helyeződik északkelet felé, és hamarosan nagyon "belecsaphat a lecsóba", ami Észak és Közép-Európa időjárását illeti.  Az immár észak-európaivá lett ciklon markáns hidegfrontja jövő kedden érheti el térségünket, és a mostani kilátások szerint lelassul, hullámot vet. Ez csapadékesélyekkel kecsegtet a jövő hét közepe táján, és természetesen megszűnik a kánikula.
Érdekességként megemlíthető, hogy ECM szerint az észak-európai több középpontú ciklonnak egy másik centruma erősödne meg a Brit-szk. majd az Északi-tenger felett. Ez igen aktívvá válva és gyorsan kelet felé helyeződve jövő csütörtökre a hátoldalán berántaná hozzánk az 5- fokos T850-et. Ez a verzió valószínűleg az op. "tévelygése" csupán. A változékony idő azonban összkép szerint is nagyon valószínű a jövő hétre.
Jelenleg ameddig a modellek ellátnak, nem tűnik fel lelassuló áthelyeződés, stacionárius AC, AC hátoldali helyzet térségünkre nézve. Tehát igazi, telivér augusztusi kánikula egyelőre lehetőségként sem tűnt fel. Igaz, ennek az ellenkezője, a tartósabb hűvös idő sem. Érdekes, hogy 240 órán túl határozott "hízásnak" indul a sarki hidegdepó, Grönland környékén a -10 fokos hőmérsékletek is feltűnnek 850 hepán. Hogy a felgyorsult nyugati drift ennek -azaz az éleződő hőkülönbségnek- az eredménye, vagy fordítva: az északi lehűlés a zonálisabb muszter következménye, vita tárgyát képezheti. A határozott ciklonáthelyeződések, ennek nyomán a hőmérsékleti hullámvasút elég valószínű a belátható időtávban. Ez "meleg" hullámvasút: nagyjából a 20-as és a 10-es T850 között ingadozik. Ahogy tartós hőség, úgy huzamos hűvös nyári idő sem feltételezhető egyelőre kb. aug. 20-ig, de ez a sokévi átlagot tekintve nem meglepő.