A következő időszakban aktívvá válik az észak-európai ciklontevékenység. Az Észak-Európa fölötti ciklonrendszernek a brit-atlanti AC-al közös, északnyugati irányú áramlásában hűvösebb, sarki-tengeri eredetű légtömegek indulnak meg a kontinens erősen felmelegedett középső része felé:     Link     Link    
Ha csak az észak-európai bárikus helyzetet tekintjük, azt mondhatnánk, térségünkben mindjárt itt van a komoly hidegelöntés.
Ehelyett tipikus zonális hőeloszlást látunk, a hűvös levegő sehol sem tör át jelentősebben dél, délkelet felé. "Szkanderező" helyzet látszik, a következő térképből világossá válik, hogy miért:     Link
A Pireneusi-fsz.-től nyugatra "rangrejtett" ciklon helyezkedik el. Ez már szinte nem tartalmaz zárt izobárt, de a körülírtan alacsony geopotenciál elárulja. Ez a furcsa ciklon a nagy mennyiségű, expanzív észak-afrikai forró levegő jele. Teknő-végi, elaggott légörvény, amit valószínűleg a nagy hődifferencia tart életben. A rangrejtett ciklon (pontosabban a felnyomakodó hatalmas szubtrópusi melegtömeg) "szkanderezik" az északi ciklon hátoldali hideg levegőjével. A szituáció egyelőre megóv a "szaftosabb" hidegbetöréstől, de a másik oldalon az erős hőhullámtól is:       Link       Link    
Nézzük, hogy jelentkezik mindez a következő napok időjárásában.
Kedden északnyugatról egy hidegfront felhőzónája érinti a Kárpát-medencét. Napközben nyugaton és északon erősen felhős idő várható. Északnyugaton , északon szórványosan alakulnak ki záporok, zivatarok. Máshol kevesebb lesz a felhő, itt csapadékra nincs kilátás. Az északnyugatira, északira forduló szél a Dunántúlon megélénkül, helyenként meg is erősödik. A zivatarokat északkeleten, északon is kísérhetik erős széllökések. Igen enyhének ígérkezik a hajnal, a hőmérsékletek 19 és 23 fok között alakulnak. Sokfelé nem süllyed tehát 20 fok alá a hőmérséklet a leghűvösebb órákban sem. A legmagasabb hőmérséklet eléri a 29-36 fokot, ezúttal északnyugaton lesz a kevésbé meleg idő, délkeleten pedig a forróság.
Szerdán reggel a távozó hidegfronti felhőzetből a déli határvidéken helyenként még előfordul záporeső. Napközben nyugat felől időnként megnövekszik a magas szintű felhőzet, és kevés, vonuló gomolyfelhő is zavarhatja az egyébként bőséges napsütést. Csapadék a nap folyamán már nem várható. Az északias légmozgás a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten, keleten élénk lesz, a középső területeken mérsékelt marad.
Hajnalban 17-22 fok valószínű, kora délután 28-32 fokig melegszik a levegő. A 30 fok feletti értékek az Alföld középső tájain fordulhatnak elő.
Csütörtökön az országunktól délnyugatra tevékenykedő felhő és csapadékzóna a nap első felében érinti a Dél-Dunántúlt. Ott szórványosan lesz záporeső a reggeli, délelőtti órákban. Északon kezdettől kevés lesz a felhő, sok a napsütés. Napközben délen is csökken már a felhőzet, csapadék a továbbiakban sehol sem hullik. A Tiszántúlon az északi, máshol az északkeleti, keleti szél már csak kissé élénkülhet meg. Hajnalra az előző napokhoz képest erősebben, 13-18 fokig hűl a levegő. Napközben 25-30 fokig emelkedik a hőmérők higanyszála, a felhősebb déli országrészben lesz kevésbé meleg.
Pénteken egy északról közeledő, újabb hidegfront előtt kevés felhő, napos idő várható. Említésre méltó csapadék nem lesz. A déli szél a Dunántúlon megélénkül, máshol gyenge marad. Kora reggel 12-17 fokot mérünk majd. Délutánra pedig 30-33 fokig emelkedik a hőmérséklet.
Távolabbi kilátások: az európai időjárási alaphelyzet várhatóan stabilan fennmarad a hét végén és jövő hét első felében  is. A Földközi-tenger nyugati medencéjét kitöltő forró, észak-afrikai légtömeg a helyén marad, azonban a bárikus mintázat nem engedi meg annak masszívabb terjeszkedését észak, északkelet felé. Térségünkben csak prefrontális, átmeneti melegedések képzelhetők el, az első ilyen pénteken a nap második, ill. szombaton a nap első felében.
Ahogy a forró levegő nem képes lényegileg teret nyerni térségünkben, ugyanígy a Grönland-Norvég-tenger területet elfoglaló hideg sem húzódik várhatóan ránk: a "szkander" fennmarad. A meleg és a hűvösebb levegő határvonalán az északi nagy ciklonnak peremciklonja képződhet Közép-Európa felett jövő hét legelején. Vasárnaptól keddig tartósabb, kiadósabb eső is elképzelhető a jelen GFS és ECM futás szerint, de ez az időtáv miatt természetesen igen bizonytalan.