Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#435762 - 2019-05-01 23:37:2laza

A következő 24-48 órában a középpontjával a Skandináv-félsziget felett elhelyezkedő ciklonhoz kapcsolódó hullámzó frontálzóna áramlási rendszerében nyugat, délnyugat felől szárazabb, átmenetileg melegebb, mediterrán léghullámok áramlanak a térségünk felé. Ezért holnap, azaz csütörtökön kellemes, zömmel napos időben lesz részünk, csak kevés helyen növekedhet meg a gomolyfelhőzet, és csak itt-ott lehet egy-egy zápor.
A nyugatira, délnyugatira forduló szél megélénkül, az északi, északkeleti tájakon megerősödik. A hőmérséklet csúcsértéke zömmel 20-22 fok köré emelkedik, de a délnyugati, nyugati megyékben helyenként a 24-25 fokot is elérheti.
Pénteken egyre közelebb kerül térségünkhöz az észak felől lenyúló teknő, és az észak-európai ciklonhoz kapcsolódó hullámzó frontzóna hidegfronti szakasza. Már ekkor is sokfelé ered el az eső, záporeső, aztán ez a front a mediterrán térségben, a Földközi-tenger medencéje felett keveredő eltérő hőmérsékletű légtömegek hatására mediterrán ciklont generál. Ennek áramlási rendszerében délnyugat felől nagy nedvességtartalmú levegő érkezik és újból nagy területen valószínű, immár jelentős mennyiségű eső. Vasárnapra az északi, északkeleti szél egyre inkább megerősödik, a Dunántúlon viharossá fokozódik. Nagy lesz a hőmérsékleti kontraszt szombaton, hiszen keleten még a ciklon előoldalán enyhébb levegő áramlik ekkor,  ezért ott 15-18 fok közé emelkednek a maximumok, miközben a Dunántúlon csak 6-11 fok között tetőzhet. Vasárnapra országszerte lehűl az idő, és az erős, a Dunántúlon időnként viharos északi szél tovább rontja majd a hőérzetet. A csapadékzóna hétfőn elhagy minket északkelet felé, szárazabb levegő érkezik, így átmenetileg csökken a csapadékhajlam. A mélypont után kissé emelkedik a hőmérséklet, az északi szél csak lassan mérséklődik, még hétfőn is többfelé kísérik erős lökések.  A következő hét közepétől újra ciklonok és a hozzájuk kapcsolódó frontok tehetik változékonnyá az időjárásunkat, gyakori esőkkel, záporokkal, és a hőmérséklet csúcsértéke elmaradhat a sokéves átlagtól.
Hosszabb távon is maradhat az élénk cirkuláció, időnként ciklon előoldal prefrontális melegadvekciókkal, majd a hidegfrontok mögött lehűléssel, esetleg további hullámzó frontrendszerek jóvoltából nagyobb esőkkel, mediterrán ciklonokkal. Május idén is tökéletes hozza a csapadékosabb, hűvösebb intermezzók lehetőségét,  esélyes, hogy tovább mérséklődjön és szűnjön az aszály fokozatosan az arra kitett helyeken is.

Drasztikus változást a hónap közepéig nem várok, száraz kánikulától pedig nem is tartanék, hiszen május, aztán itt van Medárd időszaka, az igazi esők, viharok majd csak most kezdenek támadni igazán, aztán július, augusztus hozhat majd nagy eséllyel közel 10 napos tartós hőhullámot, viszont a tavalyihoz hasonló hosszadalmas, szinte zavartalan hetekig fennálló hőségperiódusra nem számítok. Persze azt nem tudom melyik az elviselhetőbb inkább, 3-4-5 napig 38-40 fok, vagy a tavalyihoz hasonló 20-30 napig tartó kevésbé meleg, 30-33 fok körüli értékek. A tudat több kitartást ad mondjuk, hogy már látszik a vége! Ellenben a tavalyival... Talán ez az előttünk álló nyár kevésbé lehet aszályos, azonban forrónak nagy eséllyel forró lesz, amit erős hidegfrontok szakíthatnak félbe komoly viharokkal, heves konvektív eseményekkel.

Na az előrejelzés mellé némi jövendölés is ment, lehet nagy kapufát lövök vele, de az sem kizárt, hogy lesz benne valami és messze az ellenkezője lehet az idei a tavalyi nyárnak. Igaz a tavalyi nekem nagyon jó volt, zavartalan nyaralás, rengeteg szabadban kint eltöltött kirándulás amit nem tett gallyra az időjárás, elsősorban július 25-től kezdődően. Ebből a szempontból szép volt a második fele és számomra abszolút elviselhető az a 30 pár fok és az éjszakák sem voltak olyan melegek még a panelban sem, az északi, északkeleti szeleknek hála felfrissült általában a levegő, vagyis 20 fok alá ment. Nyilván mindenki másként élte meg, részemről viszont az elmúlt nyarak között az etalon 2018 nyara, míg konvektív szempontból Kecskemét viszonylatban a leggyengébb.