Az előttünk álló hét nagy részében folytatódik a nyugat, délnyugat-európai anticiklonnal, észak, északkelet-európai ciklonokkal jellemezhető, ény-i irányítású időjárás. Azzal az el nem hanyagolható különbséggel, hogy a ny-i AC a brit térségből d-re, dny-ra húzódik az Azori-szk. fölé: az áramlási kép átmenetileg zonálisabbá válik.

Link     Link     Link

Azonban mielőtt ez bekövetkezne, még lesz egy epizódszerű, de érdekes fordulata a szinoptikai képnek. A jelenleg fennálló (fél)blokkoló nyugat-európai, atlanti AC keleti oldalán  "legörög" egy erősen kimélyült északi ciklon. Igen erőteljes, gyors poláris expanzióval számolhatunk a következő napon,  az alacsony nyomások és a gyors áramlási zónák brutális erővel szakadnak térségünkre északról. Jellemző, hogy a mostani, 1010 hPa körüli légnyomásról holnap reggelre az ország egészén 1000 hPa alá esik majd a légnyomás, sőt az északkeleti határvidéket a 990 hPa-os izobár is "megnyalja" A ciklon hidegfrontja valamikor az éjszaka első felében éri el ény-ról az országot, és holnap délelőttig át is robog felette. A fronthoz fejlett csapadékzóna tartozik, ebből késő estétől sokfelé lesz majd eső, zápor. A 925 hPa-os hőmérséklet viszont csak a reggeli óráktól vált negatívba ény felől, addigra viszont jórészt elfogy a csapadék. Mégis, elsősorban a Dunántúli-khg. területén előfordulhat halmazállapot-váltás a reggeli órákban. A front mögött, a még mindig elég nedves légtömegben délután újra számolhatunk szórványos, záporszerű csapadékkal. Ennek halmazállapota ekkor már szilárd lehet: hó ill. graupel záporokra van kilátás. Ennek a Dunántúl északi felén a legnagyobb a valószínűsége, de máshol is előfordulhat futó hózápor, graupel vagy havaseső-zápor. Egyúttal megerősödik, a szélcsatornában időnként viharossá fokozódik az ény-i szél. A legmagasabb hőmérséklet országszerte 5 fok körülinek ígérkezik, késő estére viszont már a mérséklődő szél, kiderülő ég és a fölöttünk tartózkodó hidegebb légtömeg hatására az ország legnagyobb részén fagyni fog.
Kedd délelőtt, ill. a déli órákban az északnyugati áramlásban ismét enyhébb, óceáni levegő érkezik, a melegfront hatására ekkor -elsősorban a Dunántúlon- még számíthatunk gyenge, "sirató" hóesésre. Ez aztán  esőbe mehet át, ha addig el nem áll (ez utóbbi a valószínűbb)
A zonálisabbá váló cirkuláció ezúttal nem jelent majd tartós nyugatias légpályát, a jet a későbbiekben nagyon gyorsan újra behullámzik az előrejelzési térképek alapján. A változás 96 órától válik megfoghatóvá, ettől fogva egy köztes AC erősödik meg az észak-európai és az atlanti-óceáni ciklonok között.

Link     Link     Link

GFS-nél kevésbé kifejezett a köztes anticiklon, de 144 óránál azért itt is feltűnik.     Link

Az erősödő köztes AC az ECM-nél 168 órától keletiesbe fordítja az áramlási irányt, és ennek, de legalábbis a nyugati légmozgások megszűnésének köszönhetően az ék-i hideg nagyon lassan közelebb lopózna térségünkhöz.

Link     Link     Link     Link

Ez utóbbi kép már a "csúszópályás" felállás előszobája lehet. Megjegyzendő, hogy GFS ilyesmiről nem "tud", ez a modell most 192 órától visszahozza, és egyre meridionálisabbra fordítja az ény-i irányítású makroképet. 216 órától ebből az elrendeződésből nyugat-európai teknőt csinál, nálunk C előoldallal, de -főleg eleinte- nem túlságosan enyhével.     Link
Később aztán ebből GFS-nél is mediciklonos felállás lenne erősödő északi anticiklonnal, keleti légpályával, térségünket megközelítő északkeleti hideggel.    

 Link     Link

De ez persze már űrtávlat. Megjegyzendő viszont, hogy korántsem ez az első futás, amiben GFS és PARA az Észak-Atlantikumból a Földközi-tenger nyugati medencéjébe szakadó ciklontevékenységet, nálunk eleinte előoldalt, majd alácsúszást ad. Bár nagy időtávról van szó, de az említett kép ismételt jelentkezése elgondolkodtató. Modellösszkép alapján mindenesetre elmondható, hogy kb. 120 órától fokozatosan egyre meridionálisabbra vált a makrokép. Ez a későbbiekben lehetőséget ad igazán "zimankós" elrendeződések megjelenésére, de ez nem a jövő hét "története" A hét közepétől a végéig téli enyheséget "élvezhetünk", elsősorban a déli országrészben 10 fokot megközelítő, elérő maximum-hőmérsékletekkel. Számottevő lehűlésre jövő hét legvégén van először esély.