Sejtettem, hogy ez a jövőhét makroszinoptikailag "kemény menet" lesz. szegyenlos (Ezért is utaltam arra korábban, hogy nem dőlt még el maradéktalanul az a hét. )
ECM: 
Link
Link
GFS:
Link
Link

Az AO ugye negatívba zuhan, amit az Északi - Sarkvidék felett magasnyomású képződmény térhódítását jelzi. A gond, fenti térképeken az anciklon kp.-ja, ami Európára nézve nincs túl közel, igaz kárpótlásul "szinte mindenhol" van kisebb, nagyobb mennyiségű -10, (-15) fok alatti 850hPal-os magasságban vett hideglégtömeg. Hál' az égnek a telünk szempontjából kulcsfontásságú területre Grönland északi és északkeleti partvidékeire továbbra is érkezik (nagyon) hideglégtömeg.
A nagy kérdés az,hogy ez a magasnyomású légköri képződmény milyen irányokban mozdítja el a fenti vaskosabb hidegmagokat, valamint a magasnyomás mennyire és hova(??) tud utat találni alacsonyabb szélességek felé. ( Akár összekapcsolódva mérsékelt övi anciklonnal is. ) 

Európára nézve a NAO nullához közeli szórása, ennek a jelentős bizonytalansággal terhelt időszakot körvonalaz az Atlanti - óceánon.
Fő okául annak, hogy észak felől a már még markánsabb eredetű hideg légtömegek már-már vesztegelnek az Északi - Sarkkör vonala mentén, s attól kissé északabbra. Kétségtelenül a magasnyomású anticiklon és azok peremeinél kialakul szibériai- és kanadai ciklonok miatt nagyon bizonytalanná kezd vállni a jövőkép.
Nálunk a jelenlegi képek mind két modellen(GFS,ECM) a kiélezett hőmérsékleti hőkontraszt miatt, horizontálisan kezdetben(!) kis kiterjedésű, de mély ciklonok alakulnak a hidegmagok peremei mentén, s a mérsékelt magasnyomású anticiklont Európában ellaposíthatja. Félblock irányába.

  A folytatásban én azt tartom a legvalószínűbbnek, hogy ez a jelenlegi hosszúra nyúlt hidegöblités(ünk) után, a következő "adagot" Amerika kaphatja. Földrajzi szempontból is blokkolt nyugati szelek/700,850,925hPalos hőmérséklet/ miatt lásd. Sziklás hegység. Az jelentősen "betart" a Észak Csendes Óceáni(PNA index) területnek.
(( De nem kizárt olyan is, mert volt már rá példa, hogy mint USA mind Európa kap újabb lefűződést észak felől. Ahhoz pont elég lenne a markáns - AO mellett gyenge +NAO is. ))

Európára nézve itt a jelentős bizonytalanság a jövőhét második felét illetően. Egyrészt a jövőhét közepi ciklon + medi kombo, valamint hogyan fog viselkedni az eddig - kitartóan blokkolt- Brit. szk.-i anciklon(unk).
(( Azt hagyj jegyezzem meg zárójelben, hogy az indexek nem képesek és nem is tudják előrejelezni pl.egy mediterrán ciklont, mert ahhoz olyan beesési szögű hidegöblités kell, ami az Alpok nyugati felén keresztül bukva éri el a térséget. Ha rajtunk keresztül akkor abból Balkán fsz. menti keletkezés lesz. Van persze kivéltel, mikor délnyugat Eu.ra fűződik le a hideg és ott generált ciklon kanyarodik fel,de ahhoz már Volyekov - tengely kell, vagy ahhoz hasonló szintén blokkoló magasnyomású Ac..A fent említett mediterrán ciklonok keletkezési helyét vagy esélyét egyik index se. Se az AO, se pedig a NAO index területeihez nem tartozik, az indexek csak nagy térségű folyamatok előrejelzésére használhatok jól. Ebből már tanultabbak kibarkobázhatják modellek segitségével a várható további trendet. )) 

Makroszintoptiakilag a blocking végét felételezem, egyenlőre nem látható kimenettel. Lehet átmeneti félblock és újra meridionális fázis, de az is lehet tartósabb marad az enyhülés. 
Hazánkra nézve még komplikáltabb a helyzet. Ha beragad felettünk a magasnyomás kihúzhatjuk télies, száraz, köd hajlamra hajazó idővel(magasban enyhüléssel) talajon meg konvervált faggyal. Vagy északról belógó enyhülésekkel vegyes halmazállapotos frontokkal. 

Hazánkra nézve nem mennék bele a jövőhét hétvégébe, azt valószínűleg jövőhét közepén már többet tudhatunk. 

Ebből sok féleképpen elsülhet a dolog, főként azért, mert mindkét koninens északi pereimeinél illetve annak közvetlen közelében ott toporog majd szinte minden északias irányból egy egy -10,(-15) fok vagy alatti(!) hidegmag. nyelvnyujtas