Az idõjárásban néha csakugyan kézzel fogható "alvó vulkán" (ha úgy tetszik, pezsgõsdugó) effektus alapján a tél nagy részének blockingos, atlanti hatásokat kizáró szinoptikáját követõen lebírhatatlan erõvel tört ki a nyugati, északnyugati drift.
Valószínûsíthetõ, hogy ez az "alapszólam" ilyen-olyan módosulásokkal a következõ hetekben uralkodni fog.
Nagyon erõs, nagyon tartós blokk, stacionárius vagy retrográd elmozduló légköri képzõdmények, valamint számba vehetõ sarki, sarki-szárazföldi irányítás egyelõre hosszabb távon sem mutatkozik.
Ebbõl következõen a télies idõ visszatérése nem aktuális, és tulajdonképpen az sem elképzelhetetlen, hogy értékelhetõ hóesés, erõsebb fagy nélkül megy ki a tavasz.
Viszont észre kell vennünk, hogy van hajlam meridionalitás felé fordulásra, blokkra, lefûzõdésre. A következõ 200 órában GFS szerint idõjárásunk kétszer is megpróbálkozik ezzel. Igaz, a blokkhelyzetek kellõ mennyiségû sarki hideg híján abortívnak néznek ki: jelentõsebb lehûlést nem hoznak, és elég gyorsan fel is számolódnak.
Kétségtelen viszont, hogy az alaphelyzet, ha kora tavaszi hideget most nem is helyez kilátásba, annak kifejezetten nem is mond ellent.
Érdekes kérdés, mit hoz a hónap idusa, és még inkább második fele. Meglátásom szerint ennek a maghelyzetnek a "paklijában" egyaránt benne van már-már kora nyáriasan meleg epizód, de ugyanakkor hózáporos, havas etap is.