Nevezetesen a latolgatás  írásakor rátekintettem a GFS fáklyára, amely akkor a hideg általam várt visszatérését jósolta, fb oldalon még vissza is kereshetõ egy akkori animáció is.  (a GFS archivumához nincs hozzáférésem,  napi szinten a fáklyákhoz talán senkinek), a GFS persze ezt a részét (velem együtt) elbukta.  Úgy gondolom, hogy egy visszatérõ meridionális minta hasonlatos volta valószínû, ezúttal nem számszerûsítve.

Nos hát hasonló elõvigyázatossággal viseltessünk a jelenlegi GFS fáklya iránt is, tekintettel hogy ezen idõszakban a napállás  vele együtt a nappalok hossza  már napról-napra drasztikus emelkedésbe kezd,  ezzel kapcsolatban javaslom az analemma megtekintését, egy általam ismert  közelemben lakó amatõr csillagász forrásából: Link
Ebbõl arra lehet következtetni, hogy márciusban már 0 fokos izoterma mellett is lehetnek olyan tavaszi  15 fok feletti maxi értékek, melyek most csak komoly elõoldali helyzet esetén megtapasztalhatók.  Nem véletlen, hogy a 0 fok alatti  T850 is márciusban még átlagosnak tekinthetõ. Számottevõ téli helyzethez azért kell egy legalább  -10 fokos hidegöblítéssel való  indítás, utána még fellép az inverzió rövid idõre  esetleg egy kontinentális hátoldal  lábas "szele",így  a lassan felmelegedõ levegõnél is még elõfordulhat -5 fok feletti t850 nél is havazás, de  télire hasonlító helyzethez önmagában egy  -5 fokos öblítés már nem elégséges. De kiemelt szempont itt az , hogy a napállás változásait a GFS, és szintén modellekbõl származtatott NAO index stb. mennyire képes jól lekövetni, az idõjárás kaotikus volta szerintem leginkább az ilyen átmeneti idõszakokban érvényesül, azaz a modellek  lehetséges kimenetei hajlamosabbak önálló életet élni.