2024. április 25., csütörtök

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#4732
Rég jártam erre, most fedeztem ezt fel, de lehet már találkoztam ezzel a térkép részlettel.

Azért nem egy megnyugtató, hogy aktív terület, persze mondhatják Japánhoz, Kaliforniához képest ez semmi...no igen, minden viszonyítás kérdése
#4731
Budapest (Ördög-árok Valley)–Soroksár–Alsónémedi–Kecskemét fault: is a line still active at present, along which the quake of 1956 occurred with focus at Dunaharaszti (Photo 1–2). At the mountain section (Ördög-árok) evidence of the fault provided by orographic positions of the terrace valleys, superimposing travertines and cave horizons. In the plain section (Pest Flat, northern part of the Danube–Tisza Interfluve) deformed shape of late Pleistocene– Holocene Danube channels (terraces II/a and II/b) and a former south-east direction of flow turning into south and then south-west and a sharp turn of Dong-ér Stream add to the morphological features to confirm its existence.Ördög-árok fault: connecting a row of intramontane basins in the Buda Hills; orographic position of travertines and deformed terraces testify to movements during the Pleistocene and Holocene. Its continuation is the channel of the Soroksár Danube branching south-eastward with quake focuses at Dunaharaszti and Alsónémedi.”

(Hungarian Geographical Bulletin 60 (3) (2011) 233–245.Relationships between geomorphology, neotectonics and earthquakes in the Danube Plain between Ercsi and Madocsa and on the Danube–Tisza InterfluveFerenc SCHWEITZER, János BALOGH, László TÓTH and Péter MÓNUS) 

beillesztett kép




beillesztett kép

#4730
Link
Link
Csak gyorsan gugliztam. Az oldal alján vannak források is.
#4729
Dunaharaszti rengés kiváltó okairól nincs sok infom, akár a Hevesi 2013-as mocorgásról. Esetleg forrás? Vagy itt jócskán lapozzak lejjebb? nevet 
#4725
Hááát, ugye működő vulkánok kapcsán Etna, Vezúv, Stromboli ami az emberek eszébe jut Európából a többi az nagy homály (Eifelről olvastam én is ugyan), pláne, ha nem "tegnapelőtt" volt az utolsó kitörésüknyelvnyujtas


Nolám a dunaharaszti rengés kiváltó okai érdekesek lehetnek, de a közelmúlt (Heves 2013) rengés okai is, ott pld a Mátra blokk és az előtte elterülő "hevesi sík" (lehet nem így hívják) közti vetődésről beszéltek (olvastam) 
#4724
Bizony, ritkán hallani ezekről.  Gyorsannevet gugliztam egyet.  Wikin igen szép gyűjtemény van. Lehet mazsolázni: Link
#4723
Hallott már valaki a spanyol, francia, német vulkánokról? (jó, néhányan igen, de általában ezek nem köztudottak, sőt.  nevet) Pedig vannak.
Sapnyolországban a Calatrava vulkáni mezőn (región volcánica del Campo de Calatrava) jelenleg is aktív vulkánok vannak. Például a Columba vulkán utolsó kitörése ~5500 éve volt. 

A németországi Eifel vulkáni mezőről talán többen hallottak. Itt egy VEI 6-os kitörés volt mindössze ~13ezer éve a Laacher See "jóvoltából" A legfiatalabb kitörések ugyanitt kb 9000 évesek.

A Francia-középhegységben a Chaîne des Puys utolsó működése nagyjából 6000 éve volt

Csak hát ezek sincsenek a napi hírekben (szerencsére?), sőt az iskolában sem, így az ember szinte sosem hall róla. Akárcsak a dunaharaszti földrengés kiváltó okairól, vagy a holland tektonikus mozgásokról nevet
#4722
"...El kell engedni azt a képzetet, hogy valami sima golyón ülünk, ami néhol ráncos, és csak ott lehetnek földrengések. ..."


No igen, mégis inkább hallunk komolyabb rengésekről hírt Olaszország, Görögország kapcsán, mint mondjuk Németország vagy Skandinávia országaiból.


Engem komolyan meglepett, hogy Belgiumban is oly gyakoriságú a 4.0-nál nagyobb rengés mint akár mifelénk. (20-30 évenként ott is előfordul), 1995 júniusában volt "szerencsém" egy 4,5-ös erejű rengéshez, aminek az epicentruma La Louviere közelében (DNY-ra Brüsszeltől 60 km), pedig olvasmányaim alapján a a Hautes Fagnes (német határhoz közel eső terület vidék) szeizmikusabb, Liege-t is megrázta egy komolyabb rengés 1983-ban.
#4721
És ide teszek példaként egy tetszőlegesen kiválasztott metszetet, ami nagyjából a Bükktől indul és a valahol a délkeleti csücsökben végződik. A lényeg, hogy látszik, az egész aljzat és a felszínen lévő képződmények is tele vannak vetőkkel, árkokkal, süllyedékekkel stb. Ezek mind potenciálisan alkalmasak szeizmikus események kiváltására. El kell engedni azt a képzetet, hogy valami sima golyón ülünk, ami néhol ráncos, és csak ott lehetnek földrengések. 


beillesztett kép





A (geologiai értelemben vett nagyon közeli) jövő pedig az, hogy a jelenlegi állapotok szerint Magyarország jelenlegi területén a legerősebb potenciális rengések valahol Mmax=6,5 környékén van (Imax=IX-X), melyek visszatérési ideje százéves nagyságrendű.
#4720
Így fakulnak meg az emlékek; 1980 augusztus 15. péntekre esett kacsint Jééé laza
#4719
29 ezer éve volt az utolsó kitörése (Karátson). És a magmakamra újabb kutatásai alapján ún. PAMS vulkán, azaz pontenciálisan aktiv tűzhányó (Potentially Active Magma Storage), hiszen a magmakamrában elegendő folyékony frakció van ahhoz, hogy egy esetleges bazaltos utánpótlás alkalmával kitörés történjen. Ráadásul 29 ezer év egy vulkán, különösen egy vulkáni terület életében szinte semmi. Szóval elég valószínű, hogy valóban inkább most csak "alszanak". Persze lehet, hogy a következő kitörés csak 53217 év múlva lesz. Ha lesz.

A Hévizi-tó nem utóműködés. Klasszikusan a savanyúvizek sem. Sőt, az itthoni szén-dioxid felszivárgások sem. Az erdélyiek között már akad ilyen. 

#4718
"...de a 80-as években előfordult berhida-peremartoni földrengés  is, ami ezekben a községekben nagy kárt, a Balatonon nyaralók között pedig nagy riadalmat keltett..."


Zamárdiban nyaraltunk, reggel egy hangrobbanás szerű dörej után a ház mint egy hajó imbolyogni kezdett, mire kifutott mindenki (üdülő ház) abbamaradt a rengés. 14 évesen "első ilyen élményként mély nyomott" hagyott bennem. Még a napra (csütörtök volt) is emlékszem azon a aug 15-én  (jéé, tegnap volt 33 éve)
#4717
Azt olvastam, hogy kb. Komárom és B.fűzfő között van egy vetődési vonal (amibe a Móri-árok is beleesik), ennek volt köszönhető az említett komáromi nagy rengés, de a 80-as években előfordult berhida-peremartoni földrengés  is, ami ezekben a községekben nagy kárt, a Balatonon nyaralók között pedig nagy riadalmat keltett.

Link

2 éve pedig Csép (KEM) központtal volt egy gyengébb rengés (2 egész valahány tized a Richter skála szerint) Gyengesége ellenére hangrobbanás-szerű robajt okozott Bábolnán, az orvosi rendelő nagyméretű, egyemeletes épülete észrevehetően megmozdult.
#4716
Ha már így szóba kerültek a hazai területek.

A Móri árokkal vajon mi a helyzet, amelynek nyomán (területén) pattant ki az egyik legnagyobb erejű rengés 1763-ban (6,3-as) Komáromban. Vannak errefelé mostanság is rengések (kisebbek) de vajon mi a jövő? Na persze ez amit nem tudhatunk

Link

Ezt a területet tartják a legaktívabbnak Magyarországon ma is

Az 1956-os dunaharaszti rengés is egy rejtély számomra, hogy ott "miféle" törésvonal, vetődés lehet (a területen), hogy ott se az 1956-os rengés volt az első és utolsó
#4715
Nekem is vannak fenntartásaim ezzel a szóval Olyan nagyon retro... Hát akkor legyenek szakemberek...
De egyébként akkor megvan a magyarázat.
Azért mutassuk meg, mi a Csomád hegység, hátha nem köztudott:

Link

36 ezer éve volt mindössze az utolsó kitörés? Lehet, még aktívak ott a vulkánok, csak egyelőre alszanak?
Ja, még egy kérdés: sokszor lehet olvasni, hogy a Kárpát-medencén belül itt-ott tapasztalható széndioxid felszivárgások, pl. a balaton-felvidéki savanyúvizek, vagy a hévízi melegvízű forrástó, vulkáni utóműködés következményei. Lehetséges ez?
#4714
A tudósok... ez a szó... A halálom.

Amúgy kb a 70-es évek óta tudjuk, hogy az Észak-Amerikai lemez közepén, a jelenlegi USA Kentucky, Arkansas, Missouri, Tennessee államai alatt egy neoproterozoós "félbemaradt" riftesedés van (még Rodinia felhasadásának idejéből), ami azóta is aktív.

Link



És persze nem ritkák egyéb krotonok, vagy lemezek belsejében sem a rengések hasonló okokból, vagy pl köpenyfeláramlás miatt.
A Kárpát-medencében persze más a helyzet itt a miocén alatt szubdukálódott óceáni lemez okkoz még elmozdulásokat (és vulkáni tevékenységet, lásd Csomád), nem beszélve a rengeteg mikrolemezről és törésről, amik a két gigász (Afrikai-lemez, Eurázsiai-lemez) randevújának köszönhető.
#4713
Valahol olvastam, hogy szeizmikusan nyugodt területeken is lehet néha nagy rengés. Ezt a Mississippi környékén előfordult katasztrofális földrengés kapcsán állapította meg az írás azt állítva, hogy a tudósok értetlenül állnak a jelenség előtt. Azóta lehet, megvan a magyarázat.
Megnéztem a net-en, a következőket találtam erről:

Link
Link
Link


#4711
OK

#4710
Kanadai adatok nem kerültek megjelenítésre. Az nem az USGS alá tartozik. Másik ország...
#4708
Így hullámzik az Észak-Amerikai lemez (is) a lomboki 7.0-ás után: Link

Utolsó észlelés

2024-04-25 22:21:06

Dorog - (137m tszf)

6.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.