Köszönöm az infót! Ezek meglehetősen elhallgatott adatok. Valamikor, majdnem 10 éve láttam (sajnos csak filmen) egy gleccser szállította fatörzsekből való láncfűrészes mintavételt. Azóta semmi infóm. Nagyon fontos adatok, mert év pontossággal meg lehet határozni C14 és relatív évgyűrű adatokból az évgyűrű kifejlődésének idejét. A cirbolya fenyőről, Wiki: Link
"Olyan helyeken él, ahol az évi középhőmérséklet a fagypont alatt van, és évente csak 60–70 fagymentes nap van."
Ezt meg is lehet fordítani, klímaigénye évi 60 - 70 fagymentes nap.  ha kevesebb, havasi rétek, ha több, más fenyőfélék. Ez meghatározza a jéghordta fatörzsek származási helyének klímáját, alulról és felülről nagyon jó pontossággal.

Kíváncsi vagyok, hogy a fatörzsek által szolgáltatott adatok és az abból levonható következtetések a katowicei Ensz klímacsúcs naggyábul 23,000, darabszámú, súlyban 1800 - 2000 tonna résztvevőjének hány %-ának voltak a birtokában ezek a közelmúltbeli európai klímainformációk? Tippem: 1 ezrelék, de lehet, hogy ez alatti. Abból, amit leírtál, annyit lehet következtetni, hogy finoman fogalmazva nem tisztázott okok miatt a lokális klímában az átlagos hőmérséklet legalább is több évszázados hullámokban ingadozott az elmúlt évezredekben. A fatörzsekből az általuk szolgáltatott egyedi időpontok helyi klímája, átlaghőmérséklete határozható meg, ami a fák életének idejében a jelenlegi átlagos lokális hőmérsékletet érdemben meghaladja.

Azoktól, akik behúzogatják az elmúlt akárhány év T adataira a lineáris trendet, ezeknek az adatoknak említését nem tapasztaltam.
                               
Akármilyen adatokba botlok bele, nem a megoldás, hanem a kérdések szaporodásának irányába mozdul minden.