beillesztett kép



Ha jól olvasom ki, akkor hamarabb fordul vissza a Golf áramlat. Oka a Grönlandról és a sarki területek felől érkező  megnövekedett olvadékvíz s annak alacsony sótartalma megzavarja az áramlatot. Ez "dugót képez", ami meleg anomáliát idéz elő. A piros terület, ahol az átlagostól melegebb a Golf. A hidegebb terület pedig az, ahol már süllyedni kezd a meleg avagy az én olvasatomban hamarabb fordul vissza. A lenti fejtegetéssel, hogy mi lenne ha megállna meg ilyenek... meg hogy mennyivel lenne alacsonyabb a hőmérséklet nem értek egyet. nevet Nem azért, mert totál bele vagyok esve a globális felmelegedésbe. Nem vitatom, hogy létezik, de azt hogy természetes vagy emberi folyamat-e és a kettőnek még súlya nagyobb, abban már nem tudok konkrétumokba fogadkozni. Is-is..csak nem tudjuk az arányokat. De vissza a témához, a Golfra.

Kijelenthető, hogy bizonyítottan gyengül. És nem gyengén, jócskán.
Azért is a szalagcím, hogy akár kihathat a "következő időjárási szezonra".
 
Ami az én véleményemet illeti:
Nos, mivel hamarabb fordul vissza illetve zavarok vannak a hőszállításban, nem tartom valószínűnek, hogy akár Észak - Európa éghajlata Hudson -öböl féle időjárási viszonyba csapna át. 
Én úgy látom mivel rövidül a ciklus, a kevesebb hőmennyiségtől mérsékeltebb felmelegedés avagy "fűtőanyag" lesz elérhető a kontinens peremein, ami az itt kialakuló és minket elérő ciklonok lesznek gyengébbek vagy dinamikus helyet vonagló és egy helyben toporgó ciklonpályák valószínűbbek.  Az anticiklonos hatások felerősödnek, Ac központok múlik majd hogy hol lesz épp tartósan meleg avagy hideg. S az alá, mögé beakadó teknőktől lehet regionálisan bárikus mocsárhelyzet(KÜN) vagy épp télen Hcs és azok jellemzői.

Összességében ez a kontinentálisabb éghajlattá válás irányába mutat.szegyenlosszegyenlos
Ami nem most fog eljönni, hanem már benne élünk. Tehát már évek óta zajlik....

Lehet valakinek nem fog tetszeni amit írok, de Lász-nak már korábban igaza volt . Ő előre szólt, hogy kontinentálisabb klíma korszak következik. Ő oké, hogy klíma korszakokban gondolkodott/gondolkodik de viszont az adatokból ő is ezt hámozta ki, hogy kontinentálisabb klímára utaló időjárás jegyek avagy anomáliák ciklon/anticiklon sajátosságok szaporodtak fel az utóbbi körülbelül egy évtizedben. 
Az akár idei példát is mondhatnék, hogy a Hollandok és Angolok nem voltak hozzászokva a -8 alatti hidegekhez és bő 5cm feletti hóhoz. Aztán nem megkapták. Aztán kaptunk mi is,de míg mi ránk keletről belóg a kontinentális klíma ( a Kárpát-medencébe), addig Nyugat-Európában kontinentális klíma a 30+ fokok és télen a -10 és alatti fokok nem voltak ennyire gyakoriak. Francia középhegységekben meg az Alpokban oké,de síkon nem. Nem beszélve a klasszikus óceáni klímájú Egyesült Királyságról.

Tehát minden jel és már ez a cikk is egyértelműen abba az irányba mutat, hogy Európa időjárása sokkal gyorsabban változik míg eddig hittük. 
((Magyarország tekintetében korai lenne feltevésekbe esni, ehhez sok kis magamhoz hasonló és jóval okosabb emberkének összekellene ülni valahol és egy este alatt sorra venni, hogy ha csökkentjük a Golf áramlat hatását Eu.-ban akkor egyes régiókban milyen helyi és más távolibb hatások erősödnek fel, terjednek el ott ahol eddig nem volt illetve milyen új hibrid eddig nem deffiniált éghajlat alakulhat ki egyes vidékeken... -de ez off. ))

Ha még is belemegyek én igy látnám:
Észak-Európára a Golf áramlat gyengülése folytán lehűlést kellene várnunk, de szerintem a kontinentális hatások erősödésével (dél,délkelet felől) itt inkább nem látnék változást a jelenlegi klímában. A száraz kontinentális éghajlat jobban teret nyer Közép- és Kelet-Európában. A Kárpát-medence a közeli Földközi és Adriai tenger folytán mint nedesség forrás továbbra is a száraz- és nedves kontinentális klíma "ütközőzónájában" tudom elhelyezni, viszont itt is felerősödött szélsőségesebb időjárással. Adott makrohelyzettől függő rekord melegek, forróságok, aszályok,míg az érem másik felén regionális áradások, lokális özönvizek, rekord csapadékos tavaszok és nyarak..stb. 
Nyugat-Európában pedig egyértelműen nedves kontinentális klímát. Korábbi óceáni klíma, helyett csak sávokban talán az Ír szk.-re meg egy két part menti részre korlátozódna. A nedves kontinentális éghajlat pedig télen hidegebb és havasabb síkokon, míg nyáron viharosabb és a korábbi évtizedekhez képest melegebb tehát jócskán és napok/hetek 30 fok és feletti hőmérsékletei, amihez valljuk be a 20-25 fokhoz vannak szokva,tehát nekik a 25 már bőven sok...


Ez a cikk nekem inkább "pozitív visszajelzés", arra, hogy jól sejtette Lász is; és én is azt az érát képviselem, hogy bár klímakorszak nem, de mindenképpen kontinentálisabb klíma kerül térnyerésre Európában. Az (egyik) ok pedig a cikk alapján a Golf áramlat gyengülése lesz.