2024. március 28., csütörtök

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#35821
A szalakóta meg a darázsölyv mindent viszszeret
#35820
Nagyon jó összeállítás! nevet

Nálunk a molnárfecske és füstifecske van a legtöbb, előbbinek 30 fészke van a házunkon körbe, utóbbinak csak 5-6. Most már esténként és hajnalban százasával repkednek felettünk. Minden évben akad 1-1 fióka, amit kézbe vétel után sikerül feldobni, hogy megtanuljon repülni. 
Szeretem fotózni is őket: Link nevet A vízi madarakat mondjuk nem itthon fotóztam.

Majd tél végén szeretnék kirakni két mesterséges fészket, amivel az elsődleges célom, hogy búbos bankát csalogassak a kertbe költeni. Őket is szeretném sűrűbben látni.
#35811
Ha szerencséd van gyurgyalagot is láthatsz, bár az mondják nincs Fundoklián évek óta. Én még láttam ott bőven.
#35802
Kis mellékszálként meg a méhlegelős témára is felülve, a tízker déli fele kifejezetten sok zöldfelülettel bír, gyakorlatilag "hozza" az általad írtakat (kivéve talán a fecskék, bár vízfelületek közelében velük is találkozni, de ők távolabbról járnak ide kifejezetten a víz miatt; illetve egy-két fajban van még "elmaradás"). Az Újhegyi-tavon (=Guttman-tó; ami azért finoman szólva sem egy természetközeli vizes élőhely, konkrétan 30 méterre a partjától csörömpöl egész nap az egyik legforgalmasabb fővárosi autóbuszjárat) simán fészkel a vízityúk, de szűk hónapja még egy csörgő réce hímmel is találkoztam. Sőt, kissé kitekintve, két hete a járókelőktől szó szerint fél méterre rakta éppen tojásait egy mocsári teknős.
Közben eszembe jutott a csóka, mint bohókás kis urbanizálódott madár, Szegeden figyeltem fel rájuk először, de mindenütt ott vannak.vidám Egy dolmányos pár napja "támadta meg" a kutyát sétáltató páromat, gondolom "rossz helyre" tévedt...tornado A kis fakopáncsok konkrétan a panelek szigetelésébe is vájják a lyukakat, olyan hangja tud lenni ahogy megsorozzák, mintha géppityuval lőnének...vidám Az egyik fészekalj amúgy éppen egy járda feletti faodúban hangoskodott pár nappal ezelőttig, de már kirepültek...nevet A zöld küllőn szoktam meglepődni, egészen gyakran látom sasszézni, pedig - elvileg - félénk madárról van szó, ahogy búbos banka is akad, főleg a csendesebb időszakokban.
Szóval ha csak egy kis teret is kapnak az alkalmazkodóbb fajok így vagy úgy megtalálják a helyüket a városokban is. Élni és élni hagyni...nevet
Persze nincs párja annak, amikor hazaérve az Ipoly-völgyben mindenféle-fajta állat-növényvilággal találkozik az ember.szeret
#35801
Az szép! Én nem ismerem őket, de itt elsősorban feketerigók vannak (folyamatos az éneklés, imádjuk), aztán elég gyakran szarka, illetve szajkó is előfordult pár. Galamb is van a környéken persze. Ezen kívül nyilván van sok más, de nem vagyok annyit kint illetve nem figyelem őket direktben, ezért nem tudok ilyen listát prezentálni. 
Az biztos, hogy vannak mások is, elég közel a tájvédelmi terület.

Anyóséknél Balkányban rengeteg fecske él a házon és melléképületeken is, nagyon hangulatos nevet
Sógoréknál Nagyrábén meg körben rengeteg a gólya, a kertben is sokszor gyalogolnak. Nem csoda, van ott 1-2 mocsár a Berettyó mellett.
#35792
Fekete rigó, vörösbegy, veréb, galamb, gólya, szajkó, fakopáncs....meg még néhány számomra ismeretlen énekesmadár.
Mindezt Szekszárd, családi házas részén. nevet Mondjuk fél5kor madárdalra, gólya kelepelésre kelni felbecsülhetetlen. vidám 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-28 19:47:54

Szolnok

12.0 °C

18005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.