2024. március 29., péntek

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#1361
Ott vannak a képek nevet
Egyébként én gyakran becézgetek,hisz ezzel közvetlenebb viszont lehet kialakitani illetve nálam ez a szimpátia kifejezése nevet
#1360
Link
A mai képek nevet
#1359
Aljas indokból elkövetett elõre megtervezett hóvirággyilkosság nevet
#1358
Floo Te anyagyilkos! Nem úgy kell ám védeni a fákat, hogy megeszed a hódokat!
Najó csak vicceltem, de ez tényleg bonyolult probléma, hogy mi számít természetközeli vagy kizsákmányoló magatartásnak.
A két véglet között ki viselkedik természetesen. És az jó-e nekünk?
#1357
Vigyázz Floo! Fel ne jelentsenek! nevet
#1356
Floo, én is szívesen megnézném a tieidet!
Ha kérhetem, ne becézd a nevemet, elég pusztán a Noli, kicsit idiótán hangzik egy negyvenedik életévét taposó éltes matrónát Nolikának hívni :-)
#1355
Jók a képeid Nolika nevet
#1354
Köszönöm!
A végén van kettõ, amin egy elég halvány felsõ érintõ ív látható.
#1353
Igazán klasszak a naplementés képek.
#1352
Link
#1351
Mai gyûjteményem:
Link
Egy nyulat kiugrasztottam a bokorból, de szokás szerint én ijedtem meg jobban (ezért nem tudom soha lefotózni a nyuszit...)
#1350
Kinn a telken van egy olyan õszibarackfa, amelynek pár levele nem is hullott le, hanem szépen zöldellnek.
#1349
Ezek után nem is tudom be merjem-e linkelni a ma készitett képeket!
Ami meglepett,a tõzike jobban kint van mint a hóvirág,pedig emlékeim szerint késöbb nyilik kicsivel!

Astral!
Szedtem gombát,majd határozzad meg,meglepö lesz igy januárban nevet
#1348
Hát ezt most nem nagyon értem!

Én életemben annyi hóvirágot szedtem összesen,hogy egy vázába belefér!
Az elsõ része a mondandódnak nem igaz,semmiféle birtoklási vágy sincs bennem,a vargánya az más,azt szivesen birtoklom,de totál nem értem az egészet,ugyanis annyi hóvirág van errefelé,hogy az elképesztö,túlzás nélkül állithatom hogy gyomnövény,mert minden patakvölgy minden domboldal tele van vele!
Ki sem lehetne irtani!
Most voltam egy tõzikés helyen,ahol annyi van,most bújnak ki a földböl,hogy több hektárnyi területen nem lehet ugy lépni hogy véletlenül ne lépjek rá egy-kettöre(persze semmi bajuk nem lett hisz óvatosan sétáltunk ott),és ez csak egy hely a többi közül,de... : valami erdészeti munkálatok folytak a közelbe,és erögépekkel össze van járva a tõzikés hely egyik sarka,lábnyomok mindenfelé,fákat huzogattak a területen,több virág ki van fordulva összetaposva!
Na ezeket kéne megbüntetni!
Persze ahol a hóvirág és a tõzike nem ennyire elterjedett,ott azt hiszik védeni kell!
Védjék ott ahol kevés van belõle,de ne ott ahol lépten-nyomon bele botlik az ember!

Teljesen elbeszélünk egymás mellett,Ti most azt hiszitek én odamegyek és kiirtom a hóvirágot?
Hogy tele csomagtartóval jövök haza??
Ki irt ilyet könyörgöm!

#1332. - Floo (Becsehely) válasz 2007-01-07 11:24:38
Megyünk hóvirágozni nevet

Ezt nem ugy értettem hogy megyek buldózerral és kiirtom még az irmagját is,hanem hogy megyek és bejárom az általan ismert hóvirágos helyeket!

Nem lehet gombát szedni,nem lehet egy pitypangot letépni??

Túl van reagálva a dolog,ma sem téptem le egy db hóvirágot sem(s nem azért mert Ti itt most anyagyilkosnak kiáltatok ki),s most ugy vagyok beállitva mint aki irtja Zala megye élövilágát,pedig mindig is imádtam,mindig védtem mindig jártam a természetet,napok óta sétálok órákat a patakpartokon és fényképezem a szebbnél szebb növényeket,egy darab gaz,de én áhitattal figyelem ahogy nö s próbálom megosztani Veletek!

Nagyon rosszul esik hogy igy gondolod,s igy gondoljátok!
Komolyan!
Föleg hogy ennek totál az ellenkezöje igaz!
#1347
Friss hódnyomok:

beillesztett kép

#1346
Nem a kutyu idegen kutyu nevet
500 méter felett jó erõs szél volt!
#1345
Nagyon szép fények voltak. A kutyu is elkísért?
#1344
Mai túra:

beillesztett kép


A többi itt:
Link
#1343
Link
#1342
Ez biza komoly öko kényszer!vidám
Csak ne a gyertyános-tölgyesek aljáról vegyük a fehérszirmokat, jók arra a kertészetiek is.nevet
#1341
Igen: az oktatás nálam egyben nevelést is jelent. Sõt, az valamilyen szempontból talán még fontosabb s, mint a tananyag betanulásas.

Az is igaz, hogy az ember teljesen átalakítja a környezetét, de úgy gondolom, ez elengedhetetlen következménye a technikai fejlõdésnek (legalábbis a kezdeti szakaszban).

Dehogynincs szükségünk a szép fehér szirmokra: a fajfenntartás legalapvetõbb részében a párválasztásban van rá szükség nevet

#1340
Kis kikapcsolódásként: Mai tavaszi impressziók; felhõk, mezei virágok, virágba boruló aranyesõ, hódrágta fatörzsek (a belvárostól 10 percnyi sétára), sziesztázó madárkák: Link
#1339
Várható volt, hogy ez a nyersen mechanisztikus logikai sík vagy vetület, az alább vázolt szemléleti eltérések nyomán fel fog bukkanni.És tévutakra, félreértésekre vezethet. Az ember végtelenül összetett sajátos biokultúrális evolúciós útja során megtanulta a mindenkori oikumenéje természeti erõforrás- és tájpotenciáljait a saját maga javára fordítani, felhasználni és nagyon gyorsan túlhasználni is.Lehetõleg a vele nagyon hasonló niche igényeket mutató konkuráló fajok végleges és teljes kiirtásával. A korai neolitikumi vadászok Közép-Ázsia területén hamar szembesültek, hogy valós igényeik feletti túlvadászat során a hegyi kõszálikecske állomány nyomtalanul eltûnt a területrõl.A természetes (?) ökológiai rendszerekben bár felületesen valós konkurencia harc dúl, kicsit nagyobb fokú beleméllyedés után világossá válik, hogy az egyes fajok nem törekednek abszolút dominanciára a többi fajjal szemben és életeret hagynak számukra közömbös vagy nem közömbös fajoknak is.Érdemes elgondolkodni egy trópusi esõerdõ területarányos egymás melletti fajgazdagságáról és az evolúciós versengés ember által kisarkított és elferdített viszonyáról.
Az ember példátlanul a Föld fajainak történetében kiszakította saját magát ebbõl a természetes rendszerbõl és egy saját erre épülõ agreszív alrendszert hozott létre, amivel az összes többi évmilliók alatt kialakult rendszert veszélyezteti.És természetesen saját magát is. Ma már nem találsz Európában természetes ökológiai rendszereket.Az emberi hatás apró mozaikokra bontotta ezeket.Természetszerû, közeli és ennyi.Sem tavak, sem erdõk esetén.A Bükk-hegység szurdok erdeit is járva csak ültetet, kezelt erdõkkel fogsz találkozni.De az aljában virító holdviola- nem lévén önfentartásunkat szolgáló gazdasági növény - még õrzi az egykori természetes ökológiai rendszerek morzsáit.Tehát nem keverendõk a domesztikált gazdasági hasznonövény (pl. búza) és a hóvirág esete.Ez szimpla félre és egybe mosás.
Nincs szükségünk az önfenntartásunkhoz a szép fehér szirmokra és még szórakozásunk, kényelmünk (??) alapesszenciáihoz sem tartozik.Az én kultúrámnak legalább is nem része. A Tiédnek sem.
A pontokba szedett gondolatok igazak és jók, de mint gyakorló pedagógus biztos tudod, hogy azok nem az oktatás, hanem épp a nevelés részei, fõ feladata. Ha a kettõ integráltsága megvalósul egy tanárban, úgy az igazi.
#1338
Ez a kérdés oda vezet: jogunk van-e felhasználni az élõ szervezeteket saját magunk táplálására/szórakoztatására/kényemére. Illetve mi az a határ és szabály, ami ezt lehetõvé teszi.
Mert végigmenve a gondolaton: enni nem ehetünk meg akkor semmi élõt, mert minden élõnek tõlünk független joga van/volt az élethez, ha megesszük a kenyeret, akkor gyakorlatilag egy búza-tömeggyilkosságban leszünk bûnrészesek.
Az emberi kultúra része az önfenntartás és a szokások (pl virág leszedése tisztán szórakoztatási/örömszerzési céllal). Pedig ezek a szokások nagy része - a fenti gondolatmenet szerint - gyilkosság.
Persze én is szándékosan sarkítottam, de a lényeg, hogy a kultúránk ilyen, ez az alap esszenciánkhoz tartozik: ha nem ilyenek lennénk, akkor nem lennénk emberek, hanem egy másik faj.
A lényeg, hogy fejlõdjünk, a rossz tulajdonságokat vetkõzzük le, a jókat terjesszük el. Ez az oktatás fõ feladata.

Mondok példákat, amiket én mindig próbálok betartani:
1.: feleslegesen nem ölök meg semmi élõt (pl ha horgászok, akkor visszaengedem azokat a halakat, amikrõl tudom, hogy nem lesz rá szükségem)
2.: feleslegesen nem okozok kárt/szenvedést semmiben: ha kifogtam a halakat, amiket meg fogok ölni és meg fogok enni, akkor azokat addig tiszta vízben tartom
DE: mi van akkor ha pl egy erdõt ki kell tisztítani, mert fát termelek? Vagy egy parkot? A gyomnak kinevezett növényeket kiirtom kézzel-vegyszerrel: akkor ez most felesleges vagy nem?
3. Ha kirándulni viszek gyerekekekt az erdõbe, akkor megtanítom nekik, hogy hogyan kell ott viselkedni: szemetet nem eldobni, nem üvöltüzni, nem letépni mindent. De felelõs e egy gyerek/felnõtt, akit sose tanítottak erre: igen érszben az, de részben nem.

Tessék ezeken gondolkodni
#1337
Siralmas az euro-atlanti kultúrán szocializálódott homo sapiens alrassz szemléletvilága az õt egykor bölcsõként ringató természettel szemben.A hatalom és birtoklásvágy kiolthatatlansága.Még olyan látszólag kicsi és jelentéktelen dologban is, mint egy hóvirág le vagy nem leszedése.Módomban áll, lehetõségem van rá, megtehetem, képes vagyok rá.Hatalmam van felette.Tehát gyakorlom.Én. És ha már haza tudom vinni, akkor már birtoklom is.Én. Az enyém.Kint az élõhelyén nem érzem magaménak.Legyen egy szál, tíz vagy száz.Tetszik az a szépen ágazó, terebélyes 20 méteres bükkfa is a Lovászi erdõben?Nosza vidd haza!Mondjuk kicsit macerásabb lesz gyakorolnod a lehetõséget hogy elvileg hatalmadban áll kivágnod.A hóvirág sík egyszerû ügy ahhoz képest.Nem különösebb megerõltetés.Egy kis hajolás, kevés szakítóerõ és vége.
Megerõltetõ igazán az lenne ha magad fölé emelkednél, igyekeznél megérteni a dolgokat, netán szemléletet váltanál.Akkor már magad fölött lenne hatalmad.De így?

"Mi baja lesz egy több hektáros hóvirágosnak hogy Flookamóka odamegy és leszed 15 szálat hagyma nélkül!??
Ott a ciklámen,amit itt dögivel van az erdökben,gombászás közben néha lehajolok megszagolom,de sosem viszem haza,együtt élünk velük,de irdatlan mennyiségben van,minek kell védeni mikor sok van!"

Becsehely emberi populációjában különös vírusjárvány tizedel.Csak a becsehelyi vékony, magas növésû, huszonéves hóvirágszedõ fiatalemberek vegetatív idegrendszerét támadja meg az enzimfehérjéjük és okoz légzésbénulást.Különös valóban.De minek kellene megvédeni (oltóanyagot adni)amikor Kanizsán, Letenyén, Zala megyében olyan sok ilyen fiatalember van.Mi baja lesz egy pár ezres falunak, ha kicsit degradálódik a becsehelyi humánpopuláció.

És végül nagyon extrémen és szürreálisan:Érdekes végig gondolni, mi lenne ha létezne a földi biológiai hierarchiában felettünk egy faj, melyk hímjeinek mániája lenne, hogy minden ivarérett nõstény példánynak egy bizonyos kitüntetett napon, természetes úton szaporodó, saját élõhelyén és környezetében élõ becsehelyi gyerekeket gyûjtene, majd formalinba téve az iróasztalára tenné.

A példa szándékosan sarkos, de a lényegi szemléletre rá világít. Az a legrosszabb, ha általam (is) korábban értelmesnek, inteligensnek tartott ember nem érti meg, amit már elõttem is világosan, érthetõen, kiválóan megfogalmaztak már többen.
És mindezt még közzé is teszi épp ebben a fórumban..
Szomorú, de tanulságos.
Egy hóvirág le vagy nem leszedése valóban piti ügynek tûnhet, de éppen ebbõl a parányi kockák milliárdjaiból formálódik a világunk.Olyanná amilyenné tesszük.
#1336
Úgy látom, hogy a galamboknál is beindúlt a tavaszi szezon, rakják a fészket szorgalmasan!
#1335
VINCE (Karancslapujtõ) hozzászólása:
2007-01-07 12:42:56

Kellemes tavaszi idõjárás van még itt is. A pálmát már kivittem a kertbe, hagy kapjon egy kis napfényt, na meg elég meleg van már hozzá.
Többek között az orgona már kirügyezett, és a zöld levelei már látszódanak, valamint az aranyesõ már harmadjára virágzik, tavalyi tavasz óta. Itt szokásosan a füge, ami évente 2-3 méteresre megnõ, december végére a földig lefagy, de idén ez még nem történt meg. És nem is biztos, hogy megfog márciusig. Csupán a -13fokos leghidegebb hõmérsékleten a termése és a levelei fagytak le.
#1334
Ma végre sikerült kijutnom a nyárfásba seprûvesszõért, még laskát is szedtem, igaz csak 60 dkg-ot, de évkezdésnek nem rossznevet
Friss, tiszta idõ van kint, láttam néhány vetési és dolmányos varjút, amint a tegnapi zsigerelés maradványaival viaskodtak, valamint sok õzet, néhány fekete rigót, stiglicet és mezei verebet, viszont egy nagyobb fehér madár felett nem tudok dûlõre jutni, olyan sirály forma lehetett, csak a két szárnya vége volt fekete, az egész madár tiszta fehér.
#1333
Pff..
#1332
Megyünk hóvirágozni nevet
#1331
Igen,ha ilyen idö lesz,akkor egy márciusi fagy is pusztitóbb lesz mint normál esetben!
De!
Ha eddig ilyen enyhe idö volt,ha márciusig is ilyen enyhe lesz,akkor lehet nem is lesznek fagyok tavasszal sem nevet
#1330
Ahogy nézem a távolabbi elõrejelzéseket, elég elkeserítõ gyümölcsszezon elé nézünk.
Elõbb minden szépen kivirágzik, majd jönnek a komoly fagyok.
A sárgabarackról az idén már talán lemondhatunk. De a többi gyümölcs is komoly fagykárokat fog szenvedni az enyhe idõjárás miatt. szomoru

#1329
Értem. (Látod, emiatt is jó az eredeti élõhelyén fotózni a növényeket, s nem hazavinni õket!)
Köszönöm a magyarázatot!
#1328
Onnan tudom hogy fiatal növény,hogy az anyanövény helyétöl kicsit távolabb nött,külön gyökere van mind a 3 példánynak,illetve nem véletlenül ilyen kis gizda,ugyanis ha ez az egész nyarat végig éli és azóta nö,nem ekkorának kéne lennie,mert attól még hogy kikelt és virágzik,a növekedési feltételek nem igazán voltak adottak,ezért csak 8 centis...
Mag egyébként nincs rajta...
Az hogy összel elhullott magból egy nyáron virágzó növény kikelt és virágzik,szerintem óriási dolog igy január elején...
#1327
Mi van?? Azért mert egy római katolikus kápolna elõtt nyílt, még nem kell Máriát belekeverni. :-) Szóval nem értem...
#1326
Szép neve van. Gondolom a Máriából adtad neki. kacsint
#1325

beillesztett kép


Õ mai.
#1324
Becsehely környéke nem csak az idõjárási szélsõségek központja, még a biológia is ott szeret a feje tetejére állni leginkább. Hát fogjuk már föl. nevet
#1323
Valóban nem így értettem, de honnan tudod, hogy fiatal növény? Ahogy elnézem,van rajta már leszáradt virág után ottmaradt szár, meg beérett maggal teli is.
Nehogy azt hidd ám, hogy kötekedek, csak így fura.
#1322
Egyébként nem érted látom nevet
Ez a büdöske egy szeptemberben elhullajtott magból kelt ki és fejlödödtt növénnyé,és még kis is virágzott télen,szabadban ! !
Ez kb. olyan mintha kint egy paprika magja elhullott volna nyár végén ösz elején,abból kikelt volna a paprika és most azon termés lenne!
A Te büdöskéd gondolom ugyanazon növény és virágzik városban lakóház erkélyén,ez viszont MOST KELT KI a szabadban és virágzik!
Van különbség!
Nem fagyott még el! !
#1321
3 - földszinten lakom.
#1320
Hány méter magasan lax?? nevet
#1319
Floo, nekem az erkélyemen késõ tavasz óta folyamatosan virágzik egy tõ büdöském, egy másik kb 3 hete hervadt el. Valóban egynyári, ahogy a paprika is az, a muteromnak mégis van egy 3 éves paprikája... Néha képes a Természet olyasmit tenni a növénykékkel, amit mi nem tartunk normálisnak, csak mert a növények nayg része beáll a sorba.
#1318
Szép képek; a természet idén nem alszik, csak szunyókál...
#1317
Remélem nem védett,mert gyorsan visszaviszem akkor nevet
#1316
Link
A mai képek,magukért beszélnek!

Viszont van 2 kép amihez szólnék kicsit :
Link
Link
Ez a felénk büdöske néven ismert növény,egynyári növény,mely az elsõ öszi talajmenti fagyokat(-2 fok) követöen téli álomba szenderül és magvaiból az azt követö nyáron fejlõdik ismét növény!
Ezek a ép és virágzó példányok,melyeket Lovásziban(Letenyétöl ÉNY felé 20 km)találtunk,azt bizonyitják,hogy az õsz elején elhullott magvakból mostanra virágzó növények lettek ! !
Vagyis ott ahol ezeket szedtük -2 foknál még nem volt hidegebb!
A hüvös csapadékos alpokalja nevet
#1315
Igaz. nevet
#1314
A Kerka partján jártam ugye múltkor,és a hódok élöhelyétöl 100 méterre a Kerka régi medrében a hid alatt irdatlan menyiségü szemét van beleboritva,ugy néz ki az egész mint egy szeméttároló!
Na ezeket kéne eltüntetni elöbb és utána büntetni Flookamókát mert szed 10 szál virágot!
#1313
Szerintem a Nõnapra gondolhattálnevet
#1312
Egy baj van az én gondolkodásommal!

Nekem itt olyan természetes a hóvirág a tõzike a ciklámen és az ibolya,mint az hogy levegõt veszek,ezzel együtt nõttem fel...
Persze ha megpakolnék egy traktort hóvirággal és elvinném pestre a piacra,hát büntessenek meg!
A helyiek nem szedik le,esetleg olyan mennyiségben ami elenyészõ!
Ami tuti hogy ha holnap látok ott egy autót amibe pakolják be kosárszám a hóvirágot,az biztos hogy hivnám az illetékeseket!
De az a helyzet hogy sosem azt kapják el aki kilószám szedi,hanem aki szed az anyukájának 10 szálat!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-29 16:00:29

Kõszeg

16.6 °C

22512

RH: 67 | P: 1007.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.