2024. április 19., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#2093
Itt is volt Yolanda, és akkora barackok vannak a fán mint egy dinnye.
4-szer permeteztem virágzásban, 3 fánk van, mindhárom tele van.

Talaci!
A vízzel való permetezés csak akkor segít, ha folyamatosan megy rá a víz és 0 fokon tartja, ha este 10-kor rányomatod a vizet és rajta hagyod, reggelre ugyanúgy megfagy a virág.
#2092
Még annyit kiegészítésül, hogy a Score-t õszibarackra kell használni és amit Floo is írt, a Chorust, és amit én említettem, a Topas pedig a sárgabarackra jó.
#2091
Rézzel virágzás idején nem nagyon érdemes permetezni. Amíg lehet piros bimbósig azzal kell. A másik, hogy hiába bármilyen tapadószer, ha jön egy komoly esõ lemossa. Szerintem ilyenkor, ahogy Floo is mondta esõ után azonnal cselekedni kell, 1 nap halasztás már káros lehet. Kombinációkat szoktam alkalmazni, kontakt + felszívódót együtt, a felszívódó szer nagyon fontos mert ezzel megelõzést is biztosítunk és ha jön az esõ nem mossa le, mert beleivódik a növénybe (egy hétig kb.), de ezt te is tudod, csak félsz hogy benne marad a termésben? Ilyenkor még csak virág van.. Nekem a Score mûködött + hozzá kontakt (pl. Dithane M45), ezzel 2-szer, aztán ha kell még permetezni az esõs idõ okán, egy másik jó párosítás, nehogy a gombácskák megszokják a jót nevet, a Topas + Bravo. Paradicsomnál paprikánál és kabakosoknál ugyan ilyen jó kombináció szerintem az Amistar + Réz egy kis Kalciummal fûszerezve. Sajnos nekem idén a jég lerendezett mindent június 20-án, úgy hogy csak külsõ szemlélõje vagyok az eseményeknek. Bár az azóta vetett zöldbab meg miegymnás már virágzik és a paradicsom is kihajtott, most újra virágzik, pedig már javában teremhetne, de hát sajnos ez van, ezt kell szeretni..
#2090
Mi meg a korábbi sok esõ miatt alig gyõztünk a felszáradás után kapálni meg locsolni. Persze, most már itt is maga a szárazság a fõ ok. Hallom, Illés megint esõt hoz. Na, az általában ide is rendesen beüt. Azért túl sok nem kéne.
#2089
A sok esõ ellen nincs mit tenni, talán amikor van 1-2 nap száraz idõ, akkor azonnal rezessel lefújni, tapadás elõsegítéséhez meg mészhidrátos,v. oltott meszes járulék-anyagot tenni a permethez. A mész, calcium amúgy is fertõtlenítõ anyag, és tapadás növelõ, nem mossa le az elsõ esõ, ami jön. nevet
#2088
Szaasztok!
Azok ellen langyos 10 liter vízhez egy evõkanál rézgálicot natúran a vízbe. Elkeverve kifújva, naplemente után.
laza nevet
#2087
Yolanda ellen mivel lehet permetezni???
Nálunk õ vitte el az idei barackot...
#2086
Szerintem permetezéssel nemcsak a monilia ellen lehet védekezni, hanem a fagy ellen is. Igaz a gyakorlatban elég nehéz kivitelezni, de ha a 0 fok alá süllyedés elõtt közvetlenül tiszta vízzel lepermetezzük a fák virágjait, azon kialakul egy vékony jégréteg, mely megakadályozza a virág fagyását. Azt nem tudom, hogy ez a módszer hány fokig alkalmazható.
#2085
Megfogadom a tanácsod és megfogjuk permetezni! nevet
De ha eljössz maximum te tudsz majd tökig állni benne.. laza laza

Imádom ezt a barackot,kilószám tudnám enni,no és a belõle készült lekvár hideg téli napokon egy kis pirítóson...nyami! nyelvnyujtas
#2084
Jövõre tessék virágzás közben megpermetezni a kajszit Chorus nevû permetszerrel, abban az esetben, ha virágzás közben esõ éri vagy köd.
Ha 3 alkalommal esik virágzás közben, akkor 3 alkalommal permetezz.
És jövõre tökig állhatsz a kajszilekvárban laza laza
Persze elfagyhat attól még, de a fagyás és a monília közül az egyik a permetezéssel ki van lõve.
#2083
Ma szedtük le a sárgabarackot...hát siralmas a termés.. szomoru
4 fáról egy kézi kosár telt meg,bezzeg tavaly ezen fák termésébõl 40üveg lekvárt fõztünk be!
A többi termény úgy néz ki nem lesz rossz,a zöldbabból már raktunk be a fagyóba 16 zacskóval.
Paradicsom,paprika lassacskán kezd érni,mondjuk rendszeresen locsoljuk is!
Uborkáról már hétvégén annyit tudunk leszedni,hogy egy 5l-s üveggel lehet kovászolni majd,és a java remélhetõleg csak ezután jön még..
Csemegekukorica,fejtõs bab,burgonya is szépen fejlõdik,egyszóval ha nem lesz semmi rendkívüli idõjárási esemény(nagy szél,jég)akkor talán lesz annyi termény amivel ki tudnánk húzni a telet.
#2082
Hûha, nagy a csábítás! nevet
#2081
A verebek reggeliznek az érett búzából Link Link Link
#2080
Így van.
A 2010-es év az elmúlt évek legsokatígérõbbikeként indult, aztán jött látott és lerombolt mindent a május.
#2079
Az egészet odaadnám.
Végletek medencéje a miénk.
#2078
Nem semmi ami nálad van idén,sajnálom a kertedet,gondolom legszívesebben inkább te is locsolnál akkor több minden maradna meg veteménybõl.

A krumpli termés nagyon gyenge idén, a múltkori ciklon szélvihara teljesen kicsavargatta leverte a földre így hamar elment a szára és nem tudott normális méretûre megnõni.
#2077
Itt is ez a helyzet, naponta öntözöm a zöldségest és a füvet is!
#2076
Eshetett volna annak a 75 mm-nek a fele nálam.
Itt csak 6,9 mm-nél tart a hónap.
A vízigényes kerti növényeket napi rendszerességgel öntözni kell.
Ma is öntöztem a karalábé, karfiol és káposzta palántákat, a szabadföldi paprikát és paradicsomot.
A fû az udvarunkban kezd kiégni, illetve a bab levelei is sárgulnak.
Május és júniusi hatalmas esõk után itt az "aszály".
#2075
Nálam már 75mm felett jár a hónap, most is sáros a kert...
A talajvíz 40cm alá való süllyedést a néhány naponkénti "zuhanyok" újra és újra megakadályozzák.

Makacsok vagyunk, a sárban a tegnapi viharban elfektetett paradicsomokat (már amelyiknek szárát nem törte el a szél) megkaróztuk és megkötöttük, kilencven-egynéhány tõ maradt meg.
Azon kevesek egyikei õk, amik dacolnak a 2010-es évvel.
A zöldség és hagyma a további makacs jószág, a talajvíz miatt aprón maradt krumplit a tegnapi vihar cincálta végleg szét és az uborka is megrendezõdött.
A paprikák állnak ám satnyák, a zöldbab teremget, a többi hagyjuk kategória...
#2074
Szeke! Fogadd el, ha teheted, nem fogod megbánni! Hidd el, tapasztalatból mondom. Nekem már volt részem benne. laza
#2073
Pont azon gondolkodtam ma, hogy látva a kánikulát és a májusi-júniusi esõk ellenére kiszáradt talajt, a címerezõ kukoricának kellene a csapadék.
Ahol most van egy nagyobb zuhé ezekbõl a helyi zivatarokból, ott biztosan szép lesz a kukorica, de sokfelé láthatóan megsínylik a kánikulát.
Napersze Olaszország más tészta, ott öntözik, felénk nemnagyon.
Egyébként múlt hét elõtti héten csütörtök-péntek-szombaton jártam Olaszországban, és Padova, Bologna, Ferrara környékén akkor állt úgy a kukorica, mit nálunk az elmúlt napokban, tehát 1,5 héttel vannak elõrébb a kukoricák. Úgy, hogy nyilván ott elõbb vetették el, nálunk meg az ország más területeihez képest extrakésõn. Kis túlzással amit elõbb (de nem az olaszok elõtt) elvetettek nálunk, az 5 nappal van csak hátrébb.
Közben egy két szakkönyv elolvasása után az embernek olyan érzése támad, hogy a szakik szerint itt kb. fél évvel van minden hátrébb, mint ott.
#2072
Itt már nagyon elférne egy komolyabb esõ,szinte minden másnap locsolni kell,ráadásul a hajnali É-ÉK-i szél miatt csak kínlódás az egész.
Várható volt hogy a csapadékos periódus nem tart öröké, a távolabbi kilátások sem túl kecsegtetõek,persze egy helyi cella benne van a pakliban, de erre minimális az esély.
#2071
Fügék egymást közt Link
Érnek a következõk Link Link Link

Szeke!
Erre jársz, szívesen látlak egy kis harapnivalóra laza
#2070
Hmmmm... írigyellek! vidám
#2069
Csillagdai minimum 22,9 fok.
Nálam 17,8 fok.
Nagykanizsa állomás 15,3 fok.

Mivel a kanizsai állomáson reggel 5-kor 15,4 fokos harmatpont volt és 98 %-os páratartalom, biztosan volt kisugárzási köd.
Ezzel szemben a csillagdánál 66 % volt a legalacsonyabb páratartalom, ami több mint 30 %-al szárazabb, mint a kanizsai állomáson.

A kanizsai állomáson tegnap a maximum 32,1 fok volt, a minimum mára virradóra 15,3. Hõingás 16,8 fok. A min+max/2-vel számított közép 23,7 fok.
A csillagdánál a maximum tegnap 30,6 fok volt, a minimum mára virradóra 22,9 fok. Hõingás 7,7 fok. Közép 26,75.

Persze ez egy fajta medencefenék és egy fajta domb, van ezeknek még egy csomó variánsa, de ezért lehet jobban szõlõt és egyéb gyümölcsöt termeszteni a dombokon.
Kiegyenlítettebb hõmérséklet, kisebb hõingás, kisebb stressz a növénynek, végig optimális értéken van a növény, optimálisabb páratartalom, és mindez magasabb középérték mellett.
És nem utolsósorban ezért nem lehet, nem szabad egy medencefeneki állomás adatait bármiféle gyümölcstermesztéssel kapcsolatba hozni.
#2068
Tavaly itt megszakadtak a fák, az idén a kedvezõtlen idõjárás miatt van fa amin 14 szem termett. szomoru

Jól néz ki.
#2067
Szia ! Igen alulról jön tõrõl, úgy teszek ahogy óhajtod. Köszönöm . nevet
#2066

beillesztett kép


Valami gubanc van a képeimmel, hátha így látható.
#2065
A mai volt az elsõ, hogy tele ettem magam fügével, benne vagyunk a fügeszezonban.
Az elõzõ gombbal végig Link vagy csak kicsiben Link
Sajna a madarak és a hangyák gyorsabbak voltak Link Link , ráadásul õrszemet is állítottak Link laza
Még legalább 10 db õszibarackot és vagy 10 db kajszit ettem meg, meg 7-8 fügét, szóval dugig vagyok laza
#2064
Tavaly is sokat termett a sárgabarack, idén adott 60 kg-ot egy fiatal fa: Link (5 ládából 1)
#2063
Valakinek kellenek ingyen télálló kaktusz dugványok? Link Link
#2062
Kákiültetvény Dél-Zalában Link Link Link
#2061
Tõrõl?
Viszont most adj neki minden nap egy vödör vizet.
Tegyél mellé egy 5 méter hosszú póznát, mindig igazgassad és kössed mellé, ne hagyjad rátekeredni. Szépet fog nõni az év végére.
#2060
Most kezd hajtani a másik kivim alulról, így nyár végére épp ideje nevet
#2059
Tegnap kivi szárdugványozás volt nálunk. Majd készítek képeket.
#2058
Bussay-szõlészet Link
#2057
laza
#2056
Úgy van, ahogy Koczkás írja, a borsó ilyenkor már nem nyerõ.
Lehet, sõt érdemes viszont még zöldbabot, tökféléket, uborkát, céklát, sörretket, feketeretket, jégsalátát, netán csemegekukoricát vetni, illetve rövid tenyészidejû (korai jelzésû), vagy télire szánt kései káposztaféléket, zellert palántázni.

Bár a most következõ idõszak nem tûnik éppen a legalkalmasabbnak a veteményezésre, ültetésre (fõleg homokon), szóval akár naponta kellhet majd öntözni a nagy melegben.
#2055

Borsónak meleg van már ilyenkor. Augusztus végén lehet újra vetni.
#2054
Link
#2053
Valahol olvastam, hogy a felszabaduló zöldségágyakba ezidõtájt lehet vetni zöldborsót. Van valakinek ezirányú tapasztalata? Illetve mit érdemes még ilyenkor vetni, palántázni?
Elõre is köszönöm!
#2052
Nem tudom, nálunk is ilyen, ezért írtam. Nálunk biztosan rothadt az összes gyümölcs, illetve a szilva még túlélheti, meg a késõbbi barack, ha végre lesz nyár is. Viszont szerintem felétek sem volt olyan hosszú meleg és száraz idõszak, hogy megaszalódjon. Ezt mondom azért mert pl tavaly közel másfél hónapig nem igazán esett esõ (pont április, május érés idõszakában, és még június sem volt húú de csapadékos) és jó melegek is voltak mégsem néztek ki így a cseresznyék, sõt nagyon is finomak voltak, és eszük ágában sem volt megaszalódni, az viszont igaz, hogy elõbb-utóbb õ is megöregszik, és lehet, hogy ilyenek lesznek nyugdíjas korukra:-)
#2051
Szerintem lerohadás útján nem tud ilyen lenni Link
#2050
Az igen, te aszalt cseresznyét termesztesz? nevet
#2049
Hát ettem belõle egyet-kettõt, nem éppen rohadt íze van.
#2048
Ezt úgy hívják, hogy lerothadt, nálunk is ilyen:-)
#2047
Ilyenekkel van tele a kajszifánk Link
#2046
Na ezek már a valódi érés útjára léptek Link Link Link Link Link Link
Fán megaszalódott cseresznyék(!!!!) a hûvös, csapadékos, ködös, párás, napfényszegény alpokaljai, óceáni Nyugat-Zalában Link Link Link Az idei tavasz és nyár esõzései által a gyümölcstermesztésben okozott károkat figyelembe véve ez kisebb szenzáció.
#2045
Ja, na azért, nem volt tiszta laza
Nem láttam ilyet.
#2044
Vagy királynõ pálmát Link Ez mondjuk jobban jelen van, már Pisában is találkoztam vele.

Utolsó észlelés

2024-04-19 13:30:19

Nagykovácsi

12.7 °C

RH: 47 | P: 1012.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119967

Hírek, események

Jelentős lehűlés érkezik!

Időjárás-változás | 2024-04-12 18:51

pic
A hosszan tartó nyárias idő miatt szinte már el is felejtettük, hogy még csak tavasz van, de most garantáltan emlékeztet rá minket az időjárás! Nézzük a részleteket.