Feltéve de nem megengedve, hogy a telünk olyan fajta lesz, mint az elmúlt 3 szezon, kijelenthetjük, hogy Európa túlnyomó részének vonatkozásában zonális-elõoldali tél körvonalazódik, erõs atlanti ciklontevékenységgel, jórészt nyugatra szakadó hideggel, a szibériai téli légnyomási maximum befolyásának szinte teljes hiányával.
Sajnos, az õsz eddigi történései a szememben egyáltalán nem zárnak ki egy ilyen folytatást.
A tél közepi hidegek, egyáltalán a hideg tél szempontjából sokkal jobb lett volna egy szeptemberi blokk-epizód Közép-Európára szakadó hideggel, majd október közepétõl, második felétõl egy november elejéig, közepéig terjedõ északi zonális idõszak.
A mostani masszív blocking eléggé valószínûen kiújul belátható idõn belül, mikor is már télies idõt hozhat október legvégén, november elsõ felében. Ha nagyon masszív lesz, kialakulhat ebbõl az 1993-hoz hasonló korai, nagy tél, de persze az extrém eset volt -ismétlõdésére nemigen számíthatunk. Akár komoly hideget hoz az idei õsz második fele, akár csak "hidegecskét", a tél közepi zonális, atlantikus, enyhe idõjárás lepne meg továbbra is a legkevésbé. Hogy a tél második fele aztán újólag erõs blokkot, igazi téli zimankót hoz-e, vagy gyakorlatilag északkeleti befolyás nélkül "elsunnyogó" vacak telecskét, most még senki meg sem tippelheti. Ezt természetesen a mutatott anomália-térképbõl sem olvashatjuk ki.
De a magam részérõl továbbra is erõteljesen voksolok egy "lyukas" télre.