Na, megvan végre az erdõ is. A viccet félretéve, nekem bizony az 1993/94, illetve az 1997/98-as telekrõl egyáltalán nem az ugrik be, hogy lyukasak lettek volna, hanem mindkét téllel kapcsolatban inkább az ´erõs kezdet - lagymatag folytatás´ képlet lebeg a szemem elõtt. Ehhez gyorsan átfutottam a megfelelõ statisztikákat is (Pozsonyra vonatkoztatva). Hol van itt a lyukas jelleg?
1993/94 tele: november 10.-tõl december végéig nagyrészt hideg, havas, viszont 1994. január, február (talán egy pár napos februári téli epizódot leszámítva) nagyrészt enyhe, már-már tavaszias idõt hozott. Azaz, ebben az esetben NEM volt ún. lyukas tél.
1997/98: november 2. fele, illetve december átlagos õsz végi, tél eleji idõt hozott - januárban enyhébb és hidegebb idõszakok váltakoztak, mígnem ´98. február 10-én, beköszöntött a keményvonalas februári ´tavasz´
1983/84: ez a tél úgy-ahogy kimeríti az ún. lyukas tél fogalmát: hideg november, december elsõ fele, utána 2-3 hetes zonalitás, majd újfent zömében tél, ha nem is a kemény fajtából.
Egy szó, mint száz, bizonyára elõfordultak az utóbbi 30-40 év során lyukas/szendvics telek szép számmal, de az Általad felhozott 3 példából kettõ nem stimmel.
Hogy a közeljövõrõl is ejtsünk pár szót: az indián nyár vasárnap véget ér, Skandinávia felett blokkoló AC épül fel, keleti oldalán igen hûvös levegõ érkezik, így a kellemes õszelõ helyett következik/következhet egy újabb, az elõzõnél akár még hosszabb hûvös idõszak. Amennyiben ez a blockingosodási hajlam a továbbiakban is kitartana, ez az elõzõ 3 télnél mindenképpen egy, a nevéhez méltóbb tél irányába mozdíthatná el a makrocirkulációs alapmusztereket. Ha egyszer a skandi blokkoló AC-verkli beindulna... na, nem is folytatom tovább, sok-sok hétnek kell ahhoz eltelnie, hogy ebbõl egy egyértelmû tendenciát lehessen levonni nevet