Ha megengeditek, röviden összefoglalom az imént futott ORF adás mondanivalóját, természetesen ismét a klímaváltozással kapcsolatban:

Peter Cox klímakutató egészen más oldalról kezdte vizsgálatát, nevezetesen a Global Dimming, azaz a globális árnyékolás vagy elsötétedés jelenségénél (melynél azonban nem az emberi értelem globális és feltartóztathatatlannak látszó eltompulásáról van szó...). Arra keresett választ, hogy a légkörbe kerülõ szennyezõ anyagok, így fõként a fosszilis tüzelõanyagok elégetésekor keletkezõ korom, hamu és salakanyagok, ill. a különféle, viharok, katasztrófák és egyéb okok miatt levegõbe jutó por milyen hatással van a klímára. Vizsgálatát a repülõgépek által kibocsátott kondenzcsíkok hatásával kezdte.
Számtalan vizsgálat, hosszas kutatómunka után már hozzávetõlegesen fel tudta térképezni ezek hatását, viszont sokáig nem volt viszonyítási alapja. Ekkor következett be szeptember 11-e, amikoris 3 napon keresztül az Egyesült Államok teljes légiflottája a földön maradt, így egyetlen kondenzcsík sem látszott az égen - azaz rég nem tapasztalt módon nem volt árnyékolás. Ebben a három napban nem várt gyors reakciót mutatott a légkör, a szokotthoz képest igen sok anomália alakult ki; ezek a légiforgalom újraindulása után lassan megszüntek, azaz az anomáliák bizonyíthatóan ezzel voltak összefüggésben.
Az adatok ismeretében egy nemzetközi kutatócsoport állt össze, hogy a jelenség valódi jelentését vizsgálja. Nem részletezem, hogy milyen módszereket vetettek be, a végeredmény szempontjából ez igazából irreleváns. Ami a lényeg, az a kutatássorozat következõ néhány megállapítása:

- A globális árnyékolás pontosan ellentétesen hat a globális felmelegedéssel szemben, azaz hüti a légkört.
- Ebbõl viszont logikusan következik, hogy az üvegházgázok által okozott felmelegedés már most JÓVAL nagyobb, mint az a puszta mérések (+0,6 °C az elmúlt 100 év alatt) alapján várható lenne, nagyjából a duplája - a global dimming csökkenti ennek hatását.
- Szintén logikus - de természetesen modellekkel is alátámasztott - következtetés tehát, hogy nem elegendõ a károsanyag-kibocsátást csökkenteni, ezzel csak az üveghátgázok "kezére játszanánk"; KIZÁRÓLAG az üvegházgázok ÉS a szennyezõanyagok EGYIDEJÜ csökkentése hozhat eredményt.
- Modellszinten levezették azt is, hogy e tényeket figyelembe véve az évszázad végére nem 5, hanem 10 fokkal emelkedne a hõmérséklet; ebbõl kiindulva az eddig a sci-fi kategóriájába sorolt szcenáriók nagyon is valósnak hatnak: egyrészt elolvadna Grönland teljes jégtakarója, az óceánok vízszintje mintegy 7 m-rel emelkedne, másrészt az északi hideg vizek hatására most még megkötött metán (ill. annak vegyülete) instabillá válna és tízezermilliárd köbméter metángáz kerülne a légkörbe.
- Közép-Európa klímája a mai Észak-Afrikáéhoz lenne hasonló; sok, most meleg klímájú terület pedig lakhatatlanná válna.
- Nem is igazán az ilyen fokú felmelegedés a fõ probléma, hiszen az évmilliók alatt ilyen többször is elõfordult; a gond ezen változás sebességével és öngerjesztõ jellegével van - erre még soha nem volt példa.

Bocsánat, kissé hosszúra sikerült nevet