Teljesen jogos az észrevétel. Bizony, 1983 februárja egészen más jellegû idõt hozott, mint a január, és 1982 december. Rendkívül dinamikus, mondhatni "háborgó" idõszak volt atlanti parti blokkal, ettõl keletre -azaz Közép-Európa fölött- mély, roppant aktív cikloncentrumokkal.
Mindamellett a téli hideg és a hó csak febr. 7-én jött meg, akkor is jobbára csak nyugaton. Itt viszont igen nagy hó esett, pontosan az a "pengeél" helyzet volt, amit a soproni télfanok szeretnek (de Gyõr környékén is nagy, több mint 24 órás havazás volt)

Link Link

Ez az eset is mutatja, hogy mediterrán/közép-európai ciklon esetén a havazáshoz 850 hepán elég a mínusz egynéhány fokos hõmérséklet.
A nagy hó jó része a Kisalföldön pár hétre meg is maradt. A blokkoló atlanti AC "hátán" párszor még "leszánkáztak" ciklonok, melyeknek mi rendre a hátoldalát "csíptük ki"
Például:

Link Link Link Link

Hideg, szeles, hózáporos napokat éltünk át a hónap közepén. Emlékszem, egyik ilyen nap Gy-M-S megyének a Csornától nyugatra esõ területén komoly fennakadásokat okozó hófúvás is volt.
Viszont az 1983 februári hideg napokat más makroszinoptikai elrendezõdés hozta, mint a 2012 februárit. Ez elsõdlegesen nem északkeleti, lábashideg betörés volt, és a kétezertizenketteshez képest lényegesen gyengébb is volt a hideg. A hasonló havi középhõmérséklet annak a következménye, hogy 1983-ban tovább tartott a kevésbé erõs fagy.