" Az õsz semmi meghökkentõen különöset nem hozott. Persze, hozott eseményeket, de más õszön legalább ennyi (sõt!) és ilyen horderejû események zajlottak."

Esetünkben természetesen 1995 õszérõl van szó. Nos, kicsit utána gondolkodva ezzel a kijelentéssel abszolúte nem tudok egyetérteni. Látványos dolgok tényleg nem voltak, de volt néhány egészen aprónak tûnõ, de számomra roppant furcsa esemény. Olyan, amilyet azóta se láttam. Egészen eddig senkinek se beszéltem róluk a fórumon, mert tapasztalatom szerint ilyen kijelentésekért könnyen megkaphatja az ember, hogy "ááá, dehogy!" Meg: "tudománytalan, amit írsz, butaságokat beszélsz etc." (S lehet, nem is ilyen "úri" modorban)
Hát én most vállalom ennek kockázatát, és a télért lelkesedõ, régi fórumtársaim kedvéért beszámolok róla, mit láttam én akkor annyira szokatlannak.

Az elsõ meglepetés nagyon korán, aug. 14-én ért. Fülledt, kifejezetten meleg nyári nap volt hozzávetõlegesen 28 fokos maximum-hõmérséklettel. Délután kelet-délkelet felõl felvonuló, elég heves zivatart kaptunk kiadós záporral. Ennek elvonultával teljesen kiderült az ég, és szélcsend állt be. Nem sokkal éjfél elõtt a hõmérõre pillantottam, és meglepõdve láttam, hogy mindössze 15,5 fokot mutat. Hangsúlyozom, nem frontzivatarról, frontátvonulásról volt szó azon a délutánon. A szokatlan és érthetetlen a hõmérsékletnek ez a csaknem 13 fokos zuhanása volt a kora délutánihoz képest. Ilyet azóta se tapasztaltam. Nyáron csak hûvös levegõ advekciója mellett fordul elõ az én vidékemen ilyen alacsony késõ esti hõmérséklet -de akkor nincs 28 fok délután!
Még érdekesebb volt, hogy ezzel párhuzamosan "novemberi" sûrûségû köd képzõdött nagy területen. Egy ismerõsömet vittem be autón Gyõrbe nem sokkal éjfél után, és a vastag köd az egész 8 km-es úton végig kitartott (Nem egy kis ködfolt képzõdött csupán)
Kikerestem 1995 aug. 14-ét a GFS térképarchívumában, hátha ez választ ad a furcsa, hirtelen lehûlés titkára. Ezt találtam:

Link
Link

Link
Link

Szinoptikai kép alapján lett volna honnan beszivárognia hûvös levegõnek a magasabb légrétegekben, hiszen a kontinens keleti felén bõdült ciklon-hátoldali helyzet állt fenn.
Az izoterma-térképek ellenben csak egész halványan támasztják alá ezt. Aug. 25-re közelebb került ugyan térségünkhöz a 10 fokos T850 izoterma, és valamicske ény-dk-i hõgradiens is mutatkozik a Kárpát-medence környékén. Ettõl eltekintve semmi megdöbbentõ nincs a 850 hepás nyomásnívón: térségünk az igazán nyári 10 és 15 fokos izoterma között található.
Valami helyi tényezõ hozta létre az erõs hõcsökkenést, és az ebben az évszakban ritka, sûrû ködöt?
Mindenesetre ez volt az elsõ apró történés, amire akkor felkaptam a fejem. A következõt mindjárt megírom.