A Mikulás-napi havazást én a Gyõr melletti Gönyûn éltem át. Itt már havazással kezdõdött a csapadékhullás: feltehetõen közelebb volt ide a hátoldali hideg a magasban.
Az õszrõl annyit: abban feltétlenül igazad van, hogy a késõbbi események torzító tükrében másképp tûnhet fel annak az õsznek az idõjárása, mint amilyen valójában volt.
Ha objektivitást erõltetek magamra, a következõket tudom mondani: 1995 õsze valóban jellegtelennek látszhat abban az értelemben, hogy sok volt a csendes, nyugodt idõjárású, derült vagy ködös, csapadékmentes nap.
De megfigyelésem szerint nem is akkor gyanakodhatunk hidegebb fajta tél közeledésére, mikor az õszközép mozgalmas idõjárású, szeles, csapadékos, kifejezetten hideg.
Hanem éppen akkor, ha csendes, de nem meleg: korai ködöket hozó.
Emlékszem, hogy 1995 októbere ebbõl a szempontból felkeltette a figyelmemet (nagyon sok ködös reggel volt már akkor), és hideg telet feltételeztem. Ezt az elõfeltevésemet aztán romba döntötte a november eleji kemény télbetörés. Szíven voltam szúrva. Ugyanis a másik megfigyelés szerint a korai tél legtöbbször hamar kienged, és utána hosszú ideig a nagy semmi van, enyhe az idõ.
Hát erre alaposan rácáfolt 1995/96 tele. Már csak ezért is rendhagyó volt: korai, erõs kezdet után erõs folytatás, majd szinte mindvégig zimankós, hosszú tél.