2024. április 24., szerda

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2013 év végi állapot)
#4531
Az esti zivatar 7,5 mm-ével 48 mm a júniusi csapadékösszeg. Középhõmérséklet 22,7°C.
#4530
Az éjszakai zivataroknak köszönhetõen elértük a 78.8 mm-t.
#4529
Helyesebben az utóbbi 36 napon 36 mm.
#4528
Annyit azért elmondanák, hopgy ha nézed a nyomásanalíziseket, akkor láthatod, hogy a tegnapelõtti egy klasszikus hidegfront volt, ám éppen hogy érintette a déli ága a Kárpát-medencét (így elmaradt a hidegadvekció), a tegnapi pedig egy gyenge, szakadozott hidegfront jellegû frontrendszer volt, ám érkezik mögötte a magasnyomású gerinc, és az átmeneti hûvösebb levegõ, he-he !
#4527
Tegnapi félelmem alaptalan volt,nem csak a vihar került el de esõ egy csepp sem volt,maradt az utóbbi hónap 32 mm-e.
#4526
A tegnap esti, az orrom elõtt kettészakadó rendszer két ága északról és délrõl is éppcsak érintett, 0,4mm jött le, többnek nézett ki a dolog.
A havi összeg így még nincs 40mm, jelenleg 39,9mm.
#4525
Visszatekintve az elmúlt napokra,alighanem makroszinoptikailag egy ciklon elõoldali v. melegszektorhelyzetben voltunk,amikor a magasabb légkörben beszivárgó hûvösebb levegõ és kedvezõ nedvességi és egyéb paraméterek mellett zivatarcellák,konvektív rendszerek és Sc-k alakultak ki.Hidegadvekció a talajon igazából ma várható a Dunántúlon,vagyis a ciklon hidegebb levegõje talán a talajon is beáramlik.Az eddigi 1-3 fokos Tcsökkenés inkább a csapadékkal átitatott felszín kevésbé felmelegedõképességének,a csapadék hûtõ hatásának(kifutószelek),ill a sokkal több felhõnek köszönhetõek.Ha minden felhõrendszert hidegfrontnak nevezünk,akkor nehéz a laikus embereknek elmondani,hogy miért van a T 30 fok körül(még ma is lesznek ilyen helyek).A hidegfront erõs talajmenti széllel,erõs légnyomásemelkedéssel és hõmérsékletcsökkenéssel és frontális felhõzettel jár,melyet a légkör stabilizálódása,magasnyomású gerinc vagy AC kiépülése követ.Milvel eddíg ez nem volt(én is tegnap azt hittem ez be fog következni),ezért a laikusokat inkább a "léghullám" kifejezéssel és persze nem a mezoléptékû konvektív rendszer ill. hidegfront kifejezéssel kell tájékoztatni.A médiasztárrá lett Németh L. a tegnapelõtti budapesti viharátvonulást egy rendkívül heves fajtájú hidegfrontként aposztrofálta a publikumnak,holott a T-t másnapra csak 32 fokra vette vissza a 35-rõl(legalábbis nálam).
#4524
Sziasztok! Tegnap Berlin felé ezt kerülgettük: Link Aztán hazafelé kétszer közelítettük meg a pályát, mert igencsak dobálta a gépet a szél, gyönyörû villámok voltak, sajnos fotót akkor már nem tudtam készíteni.
#4522
Hú, de szép! Tankönyvbe illõ :-)
#4521
Valaki fényképezett a Gellérthegyrõl, és vagy még az este, vagy a délelõtt folyamán feltette a fórumba. Azokon a képeken látszik az irdatlan porfelhõ is. Én az Erzsébet-hídnál voltam akkor, teljesen tele lett a szemem porral, hatalmas szél volt. Próbáltam fotókat készíteni, de nem adja vissza a látványt. Ha gondolod, priviben adj egy e-mailcímet és elküldöm Neked. Viszont olyan színek és fények voltak, amiket nem fogok elfelejteni.

Szerk.:
Itt találod: #43264. - Dzsibzon (Budapest XVIII.)
#4520
Szép!
#4519
Beillesztem ide is, mert a zivatarlesenbõl réges-rég kifutott:

beillesztett kép

#4518
Nem tudom hogy tegnap lefényképezték-e (a zivtarlesen fórumban 700 új hsz van, szerintem csak felhúznám magam ha nekiállnék olvasninevet ) de az Astoriától DDK felé kb 1,5-2km-re olyan down burst-öt láttam tegnap hogy az valami gyönyörûség voltnevet A tetõrõl nagyon jó rálátás nyílt ahogy megérkezett és lecsapott. Sajnos képeket én sem csináltam, de próbáljátok meg elképzelninevet
#4517
A tegnap esti zivatarról: még majdnem vaksötétben is gyönyörûen látszott a közeledõ zivatarlánc arcusa: Link ,Link Az éjszakai módban készült képek sajnos nem tudják jól visszaadni a látványt. Ahogy közeledett, úgy sûrûsödtek a felhõ-, majd a lecsapó villámok: Link , Link ,Link . Majd erõs kifutószél, és mély dörgések kiséretében eleredt az esõ. 11 mm-t hagyott hátra, szerencsére jég nélkül.
Pár villámkép: Link ,Link ,Link .
#4516
Érdekes, mert ugyanezt tapasztaltam a Fehérvári útnál, azaz lecsapó egyáltalán nem volt, ellenben itt jég sem.
A letört faágakméreteit és számát tekintve kevésbé intenzív lehetett, mint észak-Pesten, legalábbis Pestújhelyrõl remek képeket kaptam a kettéhasított, széttördelt fákról.
Ennek ellenére még itt is félelmetes volt. Ráadásul gyönyörûen látszott, ahogy Csepel, Soroksár irányában porfelhõt szívott fel. Kissé csodálkozom is, hogy az országban sehol nem alakult ki belõle tornádó?
#4515
Tegnap este a vihar alatt több gömbvillámot is megfigyeltek a dél-nógrádi Erdõtarcsán.A gömbök a házak között cikáztak,pontos számukat nem tudom.A házakba nem mentek be,károkat nem okoztak.
#4514
A tegnapról...
Este 3/4 8 körül borult be és jött ÉNY-ról a felhõzet. Gyönyörû fractusok nyomultak, kavarogtak elõre. Jól megfigyelhetõ volt amint szívta magába a rendszer a falfelhõ elõtt kószáló felhõpamacsokat. Néztem, nagyon néztem sõt szugeráltam, de nem láttam forgó felhõalapot. Pedig akartam.nevet A felhõk amolyan "világvége" hangulatot sugároztak.
Nehezen indult meg a csapadékhullás, de azután fokozatosan beerõsített, viszont csak ritkán érte el a felhõszakadás fokozatot. A zivatar 2/3-nál észleltem csak gyenge jéghullást, néhány percig. Csapadék ebbõl a zivatarból 16mm volt.
Érdekes volt, hogy a zivatar nagy részében alig volt lecsapó, inkább csak felhõvillámok voltak. Valószínûleg a rendszer erõsebb része É-ÉK-re húzott el.
Volt erõs szél, talán viharos is, de kiemelkedõ szélvihar itt nem volt.
A második hullámban csak 4mm esõ, viszont sokkal intenzívebb, látványosabb villámtevékenység volt.
Összefoglalva: szép estém volt.
#4513
Sziasztok! Szegeden tegnap hány mm esett le?
#4512
Itt nálam semmi extrát nem okozott a zivatar, szélerõsödés közepes intenzitású zivatar. 5,7 mm
#4511
A tegnapi vihar képei a Gellérthegyrõl: Link Itthon is felfrissült az idõ tegnap éjjelre végre és esett 15mm csapadék. A szomszéd ház elõtt letört egy hatalmas ág egy meggyfáról, valamint a szél itt is benyomta a vizet a csukott ablakok alatt.
#4510
Este fél8 körül én is elindultam a vihar elé.Olyan negyed 8kor még szinte nem láttam semmit mondom akkor még idõben vagyok. Aztán olyan fél 8körül már hírtelen megjelentek a felhõk. gyorsan elindultam Biatorbágy és páty fele Érdnél úgy elkapott a szélvihar hogy meg kellett állnom. Aztán Biatorbágy fele elkapott a jégesõ nagyon durva volt ahogy megérkezett.
Nagyon nagy élményben volt részem képeket és videót is csináltam majd ha lesz jó kép vagy videó felteszem. nevet
#4509
Itt Észak-Pesten, sikerült a fõvárost elérõ MKK egyik legintenzívebb szakaszába esni tegnap.Három hullámban érkeztek a cellák. Az ÉNy-DK irányba felvonuló falfelhõ átvonulása alatt szinte a semmibõl támadt fel a viharos, majd már-már orkán erejû szél, melyet perceken belül rendkívül intenzív (felhõszakadás kritériumának megfelelõ) csapadékhullás követett.A hegyek felõl, a Duna vonalán átkelõ zivatar elemi erõvel tombolt, a látótávolság jó tíz percig nem érte el az 5-10 métert. A széllökések erõsségét jól jelzik a felsõ rakparton haladó bicikli utat kísérõ fasor, számos leszakadt combvastagságú ágai, a rengeteg ág és levéltörmelék.A Margit-híd irányában (D felé) a letört ágak száma folyamatosan csökkent.A vihar csúcspontján a komplett utcatömbben megszûnt az áramszolgáltatás, a közvilágítással együtt.A csapadékintenzitásra és a szél erejére jellemzõ, hogy a dunai oldalra nézõ ablakok tokja alatt folyamatosan nyomta be a vizet.A szennyvíz elnyelõ csatornák nem bírtak lépést tartani a heves intenzitással, jelentõs kiterjedésû, tószerû összefolyások alakultak ki.
Az elsõ hullámban kevéssel több mint fél óra alatt 33 mm hullott, a második hullám 4 mm-t az utolsó pedig 1 mm rakott le.A hõmérséklet a vihar elõtti 33.4 C°-ról , húsz perc alatt 18.1 C°-ra csökkent.A vihart rendkívül erõs, gyakran szinte az egész égboltot behálózó villámtevékenység kisérte, erõs és hosszú életû lecsapókkal fûszerezve.
#4508
Itt ez volt:

22:45 Körbe mindenütt elkezdett villámlani
22:55 Megérkezett a vihar kifutószele, nagyon nagy volt, ablakokat becsapta tövig, elvitte a kert feléig a székeket stb.
22:58 Elment az áram....
23:00 Hatalmas intenzítással megérkezett az esõ, meg apám elmondása szerint volt benne jég is
23:05-kor D felé a villámlások közben valami ilyen csücsköt vagy mit világítottak meg a villámok.

Egészen éjfél utánig szakadt az esõ, és hatalmas villámtevékenység volt.
Itt vna a radarkép hozzá: Link
#4507
Két zivatart kaptunk tegnap, az elsõbõl 8 mm esõt, néhány kidõlt fát, a másodikból pedig 10 mm csapadékot észleltem.
#4506
Tegnap Pátyon 21 mm esõt mértem - 16 mm az elsõ, további 5 mm a 2. felvonásból.
#4505
Vihar a Citadelláról:Link
19.40-tõl érdemes figyelni!
#4504
A tegnap esti zivatar nálam 16,9 mm.-t hagyott a Hellmanban, de a csapadéktevékenység intezív elsõ 20 percében az erõs, id. viharos szél nem "kedvezett" a pontos mérésnek. Jég nem volt, a villámtevékenység sem volt kimagasló, bár a tõlem nem messze lévõ transzformátort villámcsapás érte, 2 órán keresztül füstölgött, az áramszolgáltatás most állt helyre. Összességében az idei nyár zivatarjainak sorában a 3. sorszámot adnám az estinek.
Június eddig: 61 mm.
#4503
Hajdúhegyen 16,3 mm, Szõllõcskén 12,5 mm a tegnapi zivatar melléktermékeként lehulló csapadék mennyisége. Nem túl sok, de jól jött. Június eddig H.hegyen 40,5 mm, Szõllõcskén 47,2 mm. Itt nem volt semmi extra a zivatarban, de megvolt minden kelléke, nem szélsõséges formában. 1-2 nagy reccsenés azért volt. Ami látványos volt, a sûrû felhõvillámok.
#4502
A tegnapi vihar fõ jellemzõje nálam a szél volt; a környéket bejárva egyetlen fa sem maradt sérülés nélkül, összességében hatalmas az anyagi kár - és hárman meghaltak.
A csapadékmennyiség 4,1 mm volt, ami nem túl sok, a zivatartevékenység gyenge volt, 2-3 közeli lecsapóval és az elején még intenzív távoli villámlással.
#4501
18 mm esett a tegnapi erõs zivatarból.A csapadék mintgy 20 perc idõtartam alatt hullott.A legnagyobb jégméret elérte a 2 cm-t!Szerencsére az esõvel együtt esett, nagy kárt nem okozott.Jelentõs volt a villám tevékenység.Szinte folyamatosan villámlott.Az a nagy piros folt ment át felettünk, ami a Csepel- sziget déli csücskénél látható:Link
#4500
Mindössze 7 mm volt a mérõben a tegnap esti zivatar után, de a szélvihar és a gyakorlatilag vízszintes zápor miatt ez érthetõ, csoda, hogy stabilan helyén maradt a csap. mérõ. nevet A szél mellett a rendkívül intenzív villámtevékenység és az 1-2 percig esõ borsónyi jég volt figyelemre méltó. Késõ éjszakáig száguldoztak a tûzoltók Újszeged felé, a sok elemi erejû lecsapó könnyen okozhatott tüzet. Szeged után sokat gyengült a rendszer, a városon kb. fél órán keresztül haladt át az intenzívebb rész. A tegnapi volt a hónap 10., a szezon 20. zivataros napja. Május eleje óta itt már 18 hõségnap volt, a júniusi csap. eddig 63,7 mm, a májusi ugye 156,8 mm volt.
#4499
Nálam is többnek tûnt, a sötét miatt, igaz Ti fönn többet kaptatok, reális a 20mm körüli becslésed.
Itt is 33h után jó negyedórát nyomta rendesen, aztán hullámokban, egyre gyengébben.
Valóban jó kis villámaktivítás volt, ám nem kiemelkedõ.
#4498
Nálam 4 mm volt a tegnap átrobogó 3 gyenge zivibõl. A Dózsavárosban esett borsónyi jég is pár percig, sok vízzel keverten. Komoly szél nem volt, nagyon a pereme kapott csak el minket. A második zivi volt a szebb, erõteljes villámtevékenységgel, de abban a pár percben, míg itt volt, annyira szakadt, hogy nem tudtam lemenni fotózni, tönkrement volna a gépem. Kicsit késõbb meg már eltávolodott, nem sok villámot fogtam meg...
A tegnapi nap képei:
Link
#4497
Kimaradt a link!
Pl: itt van egy kis videó összeállítás a május 22-ei zivatar villámjairól: Link
Annak idején már belinkeltem egyszer, de most már jobb minõségben látható.
#4496
Itt sokkal többnek tünt a csapadék. 10:04-10:30 -ig tartott az intanzín(felhõszakadás szerû) csapadék, ebbõl úgy 15 perc rendkívül intenzív hozamnak tûnt.
És utána is kb. 2 óráig tartott, mig egy eleinte 20mm/óra körüli intenzitás elérése után fokozatosan lecsökkent a nullára.
Lehet, hogy a sötétben nagyobbnak tûnt a hozam, így inkább még nem tippelek mennyiséget. Megvárom Tonó mennyit mért, és nála mennyi ideig szakadt az esõ. Az OMSZ az Avasról 16mm-t jelzett.
Józsi, nálad mennyi ideig tartott az intetenzívebb szakasz?

Amúgy érdekes, hogy az észlelési naplóban mindenki "villámsóról" írt. Nekem egyáltalán nem tûnt a megszokottnál erõsebbnek a villámtevékenység, sõt... Az elmúlt idõszak zivatarainál sokkal komolyabb villámlást tapasztaltam. Pl: itt van egy kis videó összeállítás a május 22-ei zivatar villámjairól.
#4495
Nálam 11,3mm esett a késõ esti zivatarrendszerbõl, a júniusi összeg így 39,5mm-re ugrott, bízok az utolsó dekád hasonló folytatásában, hogy az átlagost eléri a havi csapadék.
#4494
A mai nap 25mm, június 99mm, 2007 327mm eddig.
#4493
A mai eddigi legmagasabb T értékem, magasabb, mint a tavaly egész évi legmagasabb Tmax. volt!
#4492
2007. június 2. dekád

Tátl: 25,2
Átl Tmin: 19,6
Átl Tmax: 30,9
Abs Tmin: 17,3 (11.)
Abs Tmax: 33,4 (20.)
Csapadék: 2,9 mm (2 zivatarból)
Átl RH: 51%

A dekádban 8 hõségnap volt.
#4491
Most, mióta én is jegyzem a napi adatokat, ha valami adat hiányzik, azt egy becsült adattal pótlom.
A környék hõmérsékleti adatainak öszegyûjtésébõl ezt elég jó közelítéssel meg lehet tenni. Így a végelszámolásnál sokkal pontosabb átlagértékeket kapok, mintha a hiányzó adatokat kihagynám. Természetesen a becsült értékeket a táblázatomban megkülönböztetem a ténylegesen mért adatoktól.
Eddig a feljegyzet 203 hõmérsékleti adatból mindössze 7 a becsült érték.
Sajnos most júniusban épp a legmelegebb éjszaka adata hiányzik. szomoru
#4490
Tekintve, hogy ma különösen meleg reggelre ébredtünk itt ÉNy-on, utánanéztem az elmúlt évek (hajnalban mért) legmagasabb napi minimum-értékeinek.
1993: 22°C (jún.11., júl.11. (ekkor este csak 14°C), aug.5.
1994: 22°C (aug.2.); 21°C (júl.27., 28., 31., aug.1., 7.)
1995: 21°C (júl.15.); A július 3. dekádjában uralkodó hõség idején nem voltam otthon.
1996: 19°C (jún.11., júl.6.)
1997: 21°C (jún.30.)
1998: 20°C (júl.24., aug.3., 4., 13.)
1999: 20°C (jún.8., júl.6., 22., aug.9., 10.)
2000: 22°C (aug.21.)
2001: 21°C (júl.16.)
2002: 21°C (júl.16.), 20°C több alkalommal is.
2003: 22°C (aug.14., Gyõr történetének legmelegebb napját [38.5°c] követõ reggel), 21°C (júl.22., aug.5., 15., 29.)
2004: 20°C (júl.19., 21.)
2005: 23°C (júl.29.,30.)
2006: 21°C (jún.26., 27., júl.26., 30.)
2007: 22.8°C (jún.21.)
------------------------------------
1993 óta tehát ez volt a 3. legmelegebb reggel Gyõrben - az én méréseim szerint. (Tizedes pontosággal -a rossz mérési körülmények miatt- nem tartottam hitelesnek az adatgyûjtést..)
Hozzáteszem, az adatok kicsit hiányosak, a korábbi nyári táborok és nyaralások miatt, amikor éppen az aktuális helyen végeztem méréseimet. nevet
#4489
Grat, nagyon szép gyûjtemény, és milyen változékonyság jellemzi, de ezt tudjuk.
#4488
Gratulálok a részletes nyilvántartáshoz, a 33 év alatt összegyûjtöttél pár millimétert. nevet
#4487
Köszönjük, igazi csemege írásod !
Sajna a kolosszális 1999-es évben (eme környéken szinte felülmúlhatatlanul csapadékos nyár volt, Miskolc Júni-Júli-Aug.: 254-134-125mm, évi szumma 905mm !) még nem mértem (közelítéssel-utánanézve 400mm körül eshetett akkor itt Június-Júliusban), csak 2002-tõl, így nálam csak az utóbbi ötéves átlag van meg, ez pedig (2002-2006): 625mm.

Ez (és a tiéd, benne az 1999-es átlagnövelõ évvel) jóval felette van az egyébként messze nem reprezentatív, sajnos még használt 1961-1990-es 30 éves átlagnál.
#4486
Egy kis visszatekintõ a múltba csapadék vonatkozásában: Eger-Szõllõcskérõl 1973-tól vannak adataim. Azóta a legnedvesebb június 1999-ben volt, akkor 220 mm hullott. A 2. a sorban a tavalyi év, 171 mm-rel, a harmadik 1973, 151 mm-rel. A legszárazabb júniusok: 1976: 17 mm-t, 1994 és 2000, egyaránt 22 mm-t produkálva. Egyébként ebben az idõintervallumban csak 1974. októberében haladta még meg a csapadék mennyisége a 200 mm-t, akkor 207 mm esett. A harmadik legcsapadékosabb hónap is 1999-hez fûzödik, júliusban 191 mm-t mértünk. Csapadékmentes hónap 3 volt 1973 óta, 1986. szeptembere, 1995. októbere és 1998. februárja. 1989. decemberében 1 mm, 1976 és 1982. februárjában 2 mm hullott összesen. Érdekesség még, hogy 1997-2005. között minden év júliusa 100 mm fölött teljesített. A 34 év átlaga 605,5 mm, legcsapadékosabb a június, 77,4 mm-rel, de július is 77,3 mm, gyakorlatilag azonos értékek, a legszárazabb a január 29,6 mm-t adva, utána március következik a maga 32,5 mm-ével.
A legcsapadékosabb év nem is lehet más, mint 1999, 1026 mm-rel, dobogós még 1974, 825 mm-rel és 1998, 784 mm-rel. A 4. 2004, 776 mm-t maga után hagyva, az 5. 2005, 756 mm-es összeggel. A legszárazabb évek: 1992: 313 mm, 1982: 398 mm, 1986: 423 mm, 2000: 471 mm, 1994: 472 mm összcsapadékkal.
Még egy érdekesség: az utolsó 10 év csapadákaátlaga: 683,6 mm!
#4485
2 kép a hó elejérõl, azok a szépidõ:
Link
Link
#4484
Itt nincs gond a hõségnapokkal!A mai volt a 13.-ik.nevet
A holnapi nappal pedig bõvûlni fog.
#4483
Nálam eddig négy hõségnap volt ebben a hónapban.
Érdekes, hogy ma "csak" 28,7°C volt a Tmax, igazi délrõl támadó meleg, ide ér a legkésõbb.
#4482
Nálam 20,8 fokon áll a havi középhõmérséklet, és még mindig nem volt hõségnap.
Talán holnap lesz rá az utolsó esély, de az erõs felhõsödés és csapadék(?) szerintem megakadályozza a hõséget. Ma is szinte végig erõsen gomolyfelhõs volt az ég.
Jól klimatizált hely ez: nappal sok felhõ, éjszakára meg derült ég. nevet

Utolsó észlelés

2024-04-24 01:19:53

Ercsi

9.6 °C

31500

RH: 73 | P: 1004.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Jelentős lehűlés érkezik!

Időjárás-változás | 2024-04-12 18:51

pic
A hosszan tartó nyárias idő miatt szinte már el is felejtettük, hogy még csak tavasz van, de most garantáltan emlékeztet rá minket az időjárás! Nézzük a részleteket.