A Január 10-dike utáni hidegbetörés esélyét az Ecmwf is adja. 144órától. Ráadásul attól, hogy az AO átmenetileg kissé pozitiv indexet vet fel, a poláris területeken maradhat továbbra is hideg. Link A szakzsargon szerint az Arktikus oszcilláció elsõsorban a polárfronti ciklonaktivitás erõsségével van kapcsolatban. Mint ahogy a jelenlegi több központú ciklonrendszer furakszik majd fel oda teremtve ezzel alacsonyabb légnyomást, de hideg marad. Link Már említeni se merem( mert egyeseknek kiakad a biztosítékuk ), de az a ciklon, ami Észak - Amerikát súlytja/súlytani fogja( az elköv. 72órában) éppen eléggé visszakanyarítja a majd leszakadt hideget északra, hogy ne legyen EGYBÕL HAJTÓANYAGA az Atlanti ciklongyárnak. Ez lehet valakinek nehezen megy át pedig van némi kapcsolat. Gyenge korrelációs együtthatóként. Még ha nem is egybõl,de van. Még ha gyenge is. Íme: 96óra Link Ac orrosodás Izland felé, dél felöl, a téritõi magasnyomásu zónából. Látszik a (-) AO azaz magasnyomás pl. a Barents - tengerren és Spitzbergákkon is. 120óránál: Link A orrosodás eltünik, maradványa kelet felé a Brit szigeteken fedezhetõ fel. Oka: A Kanadai hidegmag nem megfelelõ helyzete, ami újabb ciklonok születését vonja maga után. Ez keletebbre teszi a magasnyomás betüremkedését valamint északkeleteibb, keletibb pályára számûzi a korábbi ciklonokat. De mivel az AO még mindig negatív(-), valamint a Keleti - Európai síkságon egy sekély ciklon mélyül ki az északi hidegbeáramlás miatt az Ac délfelé nyomul. 168óránál: Link E kép magáért beszél. Befurakodott melegnyelv az artikus területek felé. Azaz alacsonyabb légnyomás hatol be a AO korrelációs területére pl. a Barents- tengerre. Ergo enyhén emelkedõ AO.
Ennyi erõvel linkelhetném a Gfs kiragadott futásait is,de õ is hasonló véleményem van.

Összegzésül: Véleményem szerint Január 10-dike utáni helyzet szép kis próbálkozás lehet. Persze amennyiben a Tisza virág életû Skandináv antciklonnak sikerül számottevõ hideget lefûznie a Kelet - Európai ciklon áramlási rendszerében. Iránya az összeroskadó Skandi Ac miatt, sajna nem rajtunk hanem Kelet - Európában landol majd. De még itt sincs minden veszve. laza
168órán túlra már nem igazán szeretek kapaszkodni a modellek futásaiba. Mind inkább a tendencia alapon levont következtetéseim alapján szeretek latolgatni, így a leszakadó hideg probálkozásnak 3 lehetséges verziót tartok valószínûnek:

1. Ha a Skandináv anticiklon ha fel is épül, hamar összeesik és a probálkozás, az új onann megerõsödõ ciklontevékenység miatt kudarcba fullad.

2. A rövid ideig fenn álló Skandináv anticiklon a Kelet - Európai síkságra sikerül berántania a hideget, mielött "elfújná" a ciklongyár. De mivel a (+) Nao esetén gyakran áll fel Közép és Kelet - Európa felett anticiklon, így nem kizárt, hogy széle bennünket is elér. Vagy esetleg sikerül valamennyi hideget magaalá berántania kelet felöl.

3. A korábban fenntebb említett 120 órától látható Brit enyhe magasnyomású terület a Skandináv Ac.-val közösen hidat képez, a meridionális áramlási kép jönn létre Európában és az Atlanti - óceánon. Amit jelenleg az Ecmwf támogat. Nem részletezem mézesmadzag kategoria.

Mindenesetre szép kis probálkozást vélek felfedezni a modelleken. Kár, hogy a napok óta adott Skandináv Ac az Atlanti ciklongyár és a artikus anticiklon (-) negativ AO -ja miatt rövid ideig maradhat életben. Legalább is jelenleg úgy tûnik.