2024. május 17., péntek

Felhőatlasz

Ebben az osztályozási módszerben nem az egyenként, részletek szerint felbontott felhőtípusok megkülönböztetése kap hangsúlyt, hanem az időjárás jellegére, tendenciájára utaló felhőkép szerinti tipizálás. A részletes, osztályozást értelmező kísérőszöveggel együtt egy, a mindennapi gyakorlatban jól hasznosítható felhőatlaszt kínálunk minden érdeklődő számára.

Alacsony szintű felhők (Cl)

A mérsékelt övi légkörben a 2.5 km alatt elhelyezkedő felhőket soroljuk ide. Igen változatos felhőformákat találhatunk ebben a rétegben; vannak olyanok, amelyek csak ebben a szintben találhatók, ám olyanok is, amelyeknek csak az alapjuk helyezkedik el alacsony szinten, a tetejük a légkör magasabb részeire is felnyúlik.

Közép szintű felhők (Cm)

A 2.5 és 6 km között képződő felhőket értjük bele ebbe a kategóriába. Két klasszikus típust sorolunk ide, amelyek 'alto-' előtagot kaptak. Azonban nemcsak e két fő felhőfajta található ebben a rétegben, mivel több olyan is létezik, amelynek felhőalapja alacsonyabb szinteken található, de a tetejük bőven felnyúlik ebbe a rétegbe is.

Magas szintű felhők (Ch)

Fehér színű, rendszerint vékony, -40°C alatt képződő, zömmel 6 km felett kialakuló felhők. Fontos közös jellemzőjük, hogy szinte kizárólag jégfázis található meg bennük, csapadékot egyáltalán nem okoznak.

Utolsó észlelés

2024-05-17 08:32:20

Tát - Kertváros (106m tszf)

11.6 °C

09005

RH: 88 | P: 1011.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121425

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.